E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Přečtěte si o nás

Výzkum kaldery vulkánu Kameni ve východním Středomoří

Výzkum kaldery vulkánu Kameni ve východním Středomoří

Výzkum, který probíhal v loňském roce v Egejském moři v kaldeře vulkánu Kameni odhalil sílu erupce, která proběhla okolo roku 726 n.l. a poukázal na důležitost porozumění erupční historii a možným rizikům spojeným se sopečnými systémy, které kalderu formují. Jedním z členů týmu, který se na tomto výzkumu podílel, byl i geolog z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky doc. Gunther Kleteschka. Studie k tomuto tématu byla publikována v prestižním časopise Nature Geoscience.

Publikováno 26.3.2024

Mariya Shamzhy přispěla k průlomovému mezinárodnímu výzkumu

Mariya Shamzhy přispěla k průlomovému mezinárodnímu výzkumu

Doc. Mgr. Mariya Shamzhy, Ph.D. z katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK (výzkumné centrum CUCAM) přispěla k průlomovému mezinárodnímu výzkumu katalýzy zeolitů publikovanému v prestižním časopise Nature Communications. Gratulujeme!

Publikováno 22.3.2024

Čestná medaile AV ČR pro prof. Ivana Horáčka

Čestná medaile AV ČR pro prof. Ivana Horáčka

Čestné medaile pro vědce, jejichž práce rozvíjí celé obory, udělila 21. března 2024 Akademie věd hned třem laureátům. Všichni ve svých oblastech posunuli poznání a inspirovali mnoho dalších odborníků i studentů. Čestnou oborovou medailí Františka Pošepného za zásluhy v geologických vědách byl oceněn prof. RNDr. Ivan Horáček, CSc. z katedry zoologie. Gratulujeme!

Publikováno 22.3.2024

Vodu bychom měli chránit ústavou. Rozhovor s profesorem Bohumírem Janským

Vodu bychom měli chránit ústavou. Rozhovor s profesorem Bohumírem Janským

O hydrologické bilanční rovnici a co je v této rovnici v současné době nejzávažnější; jaké postupy hydrologové navrhují a že akumulace vody je kontroverzní téma i na naší alma mater; o (ne)hospodaření pitnou vodou a její ochraně, ale i o tom, že výjimečná výstava Amazonka míří z České republiky do Latinské Ameriky se dočtete v rozhovoru s hydrogeografem profesorem Bohumírem Janským pro časopis Forum Magazín Univerzity Karlovy.

Publikováno 22.3.2024

Nová výstava Planeta Praha

Nová výstava Planeta Praha

Proč mají ježci rádi vajgly? Nová výstava Planeta Praha vypráví o pražské přírodě jinak, než jsme zvyklí a pozoruje město „očima“ rostlin a živočichů. Jak vnímají chodníky, pukliny v omítce, nádražní peróny nebo pouliční lampy? Jakým způsobem a jak úspěšně využívají prostředí, které si lidé vystavěli pro sebe? Kolik „obyvatel“ vlastně Praha dohromady má? Nejen na tyto otázky odpoví výstava, kterou připravil CAMP ve spolupráci s tvůrci dokumentárního filmu a knihy Planeta Praha. Významně se na ní podílel i RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D. z katedry ekologie. Výstava je k vidění od 21. března do 1. září 2024.

Publikováno 21.3.2024

Příspěvek na cestu studentky nebo studenta do zahraničí na zkušenou

Příspěvek na cestu studentky nebo studenta do zahraničí na zkušenou

Nadační fond Přírodovědecké fakulty UK, v jehož statutu je podpora pedagogické, vědecké a výzkumné činnosti vykonávané na fakultě, vyhlašuje i letos výzvu pro podávání žádostí o příspěvek na cestu studentky nebo studenta do zahraničí na zkušenou. Žádost mohou podat pouze studenti PřF UK magisterského nebo doktorského studia, a to do 7. dubna 2024. Hlavním poskytovatelem příspěvku je Nadační fond IOCB Tech v rámci svého projektu "Stipendium Nadačního fondu IOCB Tech".

Publikováno 21.3.2024

Nadace Neuron vyhlašuje nový ročník Expedice Neuron 2024

Nadace Neuron vyhlašuje nový ročník Expedice Neuron 2024

Nadace Neuron otevírá registrace do úspěšného projektu Expedice Neuron 2024, který podporuje terénní výzkum a navazuje na slavnou éru cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Čeští vědci a výzkumníci napříč obory mohou díky mecenášům Nadace Neuron získat až 1 milion korun na terénní výzkum kdekoliv po světě. Svůj projekt můžete přihlásit do 20. dubna 2024. Podmínkou vyplacení grantu je zahájení expedice nejpozději do července 2025.

Publikováno 20.3.2024

Mezi vítězi Ceny Wernera von Siemense máme i zástupce naší fakulty

Mezi vítězi Ceny Wernera von Siemense máme i zástupce naší fakulty

Již 26. ročník Ceny Wernera von Siemense zná své vítěze. Český Siemens udělil ceny za rok 2023 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Mezi laureáty jsou i Mgr. David Dunlop z katedry anorganické chemie a Mgr. Michal Šimek, Ph.D. z katedry organické chemie. Gratulujeme!

Publikováno 14.3.2024

Soutěž o Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2024

Soutěž o Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2024

Do 31. března 2024 je možné přihlásit se o Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2024, která se pojí s nadačním příspěvkem ve výši 100 000 Kč. Do soutěže, kterou každoročně vyhlašuje Odborná skupina organické, bioorganické a farmaceutické chemie České společnosti chemické ve spolupráci s Nadací Experientia, se může přihlásit vědec/vědkyně bez věkového omezení, který/která působí na některém z českých pracovišť a do soutěže předloží vynikající soubor prací z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie za posledních 5 let vzniklý na českém pracovišti.

Publikováno 13.3.2024

První lidé přišli do Evropy před 1,4 milionu let přes Ukrajinu

První lidé přišli do Evropy před 1,4 milionu let přes Ukrajinu

Nejstarší doposud známé lidské osídlení v Evropě leží nedaleko města Korolevo na západě Ukrajiny. Prokázal to výzkum mezinárodního týmu pod vedením Romana Garby z Ústavu jaderné fyziky AV ČR, dosud se za nejdříve obydlené místo považovalo naleziště ve Španělsku. Výstupy, které publikoval časopis Nature, také dokládají, že první lidé využili teplých meziledových cyklů a kolonizovali Evropu z východu nebo jihovýchodu na západ. Přesné datování vzorků z Koroleva umožnily nedávné pokroky v matematickém modelování v kombinaci s aplikovanou jadernou fyzikou. Na určení stáří sedimentů obsahujících kamenné nástroje se podílela také doktorská studentka katedry fyzické geografie a geoekologie Lotta Ylä-Mella.

Publikováno 12.3.2024

URGENTNÍ - Bezpečnostní informace

URGENTNÍ - Bezpečnostní informace

Dnes, 11. března 2024 v 9:00 přišel na rektorát Univerzity Karlovy hromadný vyděračský mail (celkem mail obdrželo 6 vysokých škol) s žádostí o výkupné, jinak vyděrač hrozí střelbou na neuvedeném místě. Vedení UK informovalo Policii České republiky (PČR), která oznámila, že bezprostřední nebezpečí nehrozí. Evakuace budov UK dle PČR není v tuto chvíli dle dostupných informací nutná. UK postupuje nyní podle pokynů PČR.

Publikováno 11.3.2024

Ústup ledovců způsobuje "zelenou proměnu"

Ústup ledovců způsobuje "zelenou proměnu"

Díky ústupu ledovců rozkvétá v horských řekách mikrobiální život. Takový je závěr týmu vědců z EPFL v Lausanne a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který právě publikoval článek v prestižním časopise Nature Geoscience. Jejich pozorování vychází z vzorků sbíraných ze 154 horských řek napájených ledovcem po celém světě v rámci projektu Vanishing Glaciers (“Mizící ledovce”), který financuje Nadace NOMIS.

Publikováno 29.2.2024

Naše fakulta uspěla v prestižním Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowship

Naše fakulta uspěla v prestižním Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowship

Řešitelkou projektu LeishBlock bude dr. Andreia Albuquerque-Wendt, která v rámci projektu stráví 2 roky na Swiss Tropical And Public Health Institute a poté 1 rok na naší fakultě, kde bude jejím postdok školitelem profesor Petr Volf z katedry parazitologie. Ve výzvě MSCA PF 2023 se o fellowship ucházelo celkem 8039 žadatelů z celého světa, v České republice uspělo 12 žadatelek a žadatelů.

Publikováno 29.2.2024

Přihlášky ke studiu na PřF UK lze podávat do 29. února

Přihlášky ke studiu na PřF UK lze podávat do 29. února

Na naší fakultě lze studovat obory biologické, geologické, geografické, chemické a ochranu životního prostředí. Přihlášky do bakalářského stupně studia se podávají elektronicky do 29. února.

Publikováno 23.2.2024

Ptačí vejce je (téměř) sterilní.  Bakterie kolonizují vejce až po vylíhnutí, ukazuje nová studie českých vědců

Ptačí vejce je (téměř) sterilní. Bakterie kolonizují vejce až po vylíhnutí, ukazuje nová studie českých vědců

O tom, zda mohou rodiče různých živočišných druhů včetně lidí předávat svým potomkům “užitečné“ bakterie už během embryonálního vývoje, se v biologii vede bouřlivá debata. Rozlousknout tuto otázku však není jednoduché, neboť bakterie žiji téměř všude a snadno mohou kontaminovat nástroje či chemikálie používané ve výzkumu. Tím mohou výrazně zkreslit výsledky vědeckých studií.

Publikováno 21.2.2024

Výstava Cesty české vědy

Výstava Cesty české vědy

Srdečně vás zveme na výstavu Cesty české vědy, který je výstupem projektu Živá mapa: Topografie dějin přírodních věd v českých zemích, realizovaného na PřF UK a podpořeného Ministerstvem kultury. Výstava vypráví příběhy z dějin geografie, botaniky, geologie, astronomie, genetiky či naturfilosofie, zasazené do míst, kde se odehrávaly. Komentovaná prohlídka proběhne v Muzeu Dr. B. Horáka v Rokycanech v sobotu 2. 3. 2024 od 14 hod.

Publikováno 21.2.2024

Inovativní metoda pro detekování geologie skryté pod povrchem

Inovativní metoda pro detekování geologie skryté pod povrchem

Kurosh Karimi a Günther Kletetschka z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy popsali novou metodu lokalizace tělesa skrytého pod povrchem. Nová metoda umožňuje odhadnout polohu, zejména hloubku tělesa a byla publikována v časopise Scientific Reports.

Publikováno 20.2.2024

Cena Studentský velemlok za rok 2023

Cena Studentský velemlok za rok 2023

Cena Studentský Velemlok je ocenění pro nejlepší pedagogy Přírodovědecké fakulty UK, která je udělována každoročně vyučujícím nejlépe hodnocených předmětů. Nejinak tomu bylo i letos. Nejoblíbenější pedagogové převzali cenu z rukou děkana prof. Jiřího Zimy, předsedy AS PřF UK dr. Radima Perlína a zástupců AS PřF UK již tradičně na reprezentačním fakultním plese na pražském Žofíně v pátek 23. února 2024. Oceněným pedagogům gratulujeme!

Publikováno 19.2.2024

Naše fakulta hostila konferenci Implementace METODIKY M17+

Naše fakulta hostila konferenci Implementace METODIKY M17+

Výroční konference po šestém roce hodnocení podle Metodiky M17+, kterou pořádala Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a naší fakultou, se uskutečnila tentokrát ve Velké geologické posluchárně na Albertově a byla zaměřena na problematiku hodnocení v přírodních vědách a na připravovanou aktualizaci Metodiky 2017+. Záznam konference najdete v této aktualitě.

Publikováno 15.2.2024

Geografické rozhledy: Nerostné bohatství

Geografické rozhledy: Nerostné bohatství

Právě vychází třetí číslo 33. ročníku Geografických rozhledů na téma Nerostné bohatství. Nové číslo přináší texty jak o surovinách tradičních, tak i o těch moderních. Nabízí pohled na to, jak nerostné bohatství interaguje s prostorem - jaký vliv má na rozvoj území, ale i jak se dá vypořádat s negativním dopadem těžby na krajinu. Příjemné čtení!

Publikováno 14.2.2024