E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Bakalářské a diplomové práce

V rámci studia se studenti přihlašují k bakalářskému či magisterskému tématu (projektu) a následně vypracovávají bakalářskou či diplomovou práci. Tento text má za cíl provést celým procesem od přihlášení se k tématu až po obhájení kvalifikační práce na Katedře biochemie. Související obecná pravidla pro evidenci, odevzdávání a zveřejňování závěrečných prací jsou dána Opatřením děkana č. 22/2017.

Pro studenty: Přihlášení | Průběh | Sepsání | Odevzdání | Obhajoba

Pro školitele: Požadavky


Výběr a přihlášení se k tématu kvalifikační práce

Témata jsou vypisována odbornými školiteli, a to jak interními pracovníky katedry, tak i externisty z jiných kateder či výzkumných institucí. Studenti si vždy vybírají ze seznamu témat schválených pro daný akademický rok garantem studijního programu a přihlašují se dle termínů stanovených v Harmonogramu akademického roku (obvykle na přelomu listopadu a prosince). Pro vypracování bakalářského tématu je ve studijním plánu doporučený 3. úsek studia, nicméně s výhodou je začít s prací na projektu i dříve. Magisterští studenti se k tématu diplomové práce přihlašují zpravidla v 1. úseku navazujícího studia.

Před přihlášením se k tématu studenti nejprve potenciálního školitele kontaktují (např. prostřednictvím e-mailové adresy uvedené v SIS). Je potřeba počítat i s možností, že oslovený školitel téma přislíbil jinému, třeba rychlejšímu studentovi a pro školení dalších studentů již nemá kapacitu. Pokud se školitel může školení ujmout, obvykle studenta seznámí se svou představou o průběhu práce, svých požadavcích a podmínkách, po jejichž splnění udělí studentovi zápočet, zodpoví mu případné dotazy a domluví se na dalším postupu. V případě vzájemné dohody se student v SIS k vybranému tématu přihlásí, školitel ho, rovněž v SIS, na něj přijme/potvrdí a student na tématu může již oficiálně začít pracovat. Pokud k dohodě nedojde, může student oslovit jiného školitele – nabízených témat bývá výrazně více než studentů, není proto třeba se obávat, že se na někoho téma nedostane.

Výběru tématu práce i školitele je vhodné věnovat náležitou pozornost. Téma by mělo studenta zajímat a rozvíjet jeho profilaci ve zvolené odbornosti, umožnit mu získat praktické zkušenosti s metodami a přístroji používanými k řešení zvoleného projektu, v neposlední řadě by si ale student a školitel měli také spolu rozumět a vzájemně si vyhovovat.

Průběh řešení projektu

Studenti jsou obvykle nejprve seznámeni se zvyklostmi laboratoře, s obsluhou potřebných přístrojů a způsobem vyhodnocování dat. Poté zahajují experimentální práci podle pokynů školitele, seznamují ho s dosaženými dílčími výsledky a jejich zpracováním, snaží se je interpretovat a podílí se na plánování návazných experimentů. Průběžně studují odbornou literaturu související s danou problematikou, aby nabyté znalosti využili k zasazení získaných výsledků do širšího kontextu, což je důležité zejména pro diskuzní část kvalifikační práce. K vyhledávání vědeckých informací se využívají zejména odborné zdroje dostupné online nebo v knihovnách, ale lze čerpat též z již obhájených bakalářských či diplomových prací, které jsou po přihlášení dostupné v SIS nebo volně v repozitáři UK.

Studenti představují průběžné výsledky formou prezentace na Semináři k bakalářské práci (MC250S05) ve 3. úseku bakalářského studia a na Semináři k diplomové práci (MC250S06) ve 2. úseku navazujícího magisterského studia. Mají tak možnost vyzkoušet si, jak bude probíhat závěrečná obhajoba práce, s jakým typem dotazů se při ní mohou setkat a jaké formální nebo odborné výhrady může komise k práci či prezentaci mít. Obsah a formu připravované prezentace důrazně doporučujeme konzultovat se školitelem práce.

Sepsání kvalifikační práce

Sepsání kvalifikační práce je třeba věnovat náležitou pozornost. Celkový obraz i velmi kvalitní experimentální práce může být znehodnocen, pokud nejsou získané výsledky jasně, přehledně a precizně popsány a uvedeny do souvislostí. Studenti se při sepisování kvalifikační práce učí formulovat vědecké myšlenky, vyvozovat validní závěry ze získaných experimentálních dat, ale také zpracovat text dle daných požadavků na formu práce, které jsou uvedeny v Pokynech k psaní kvalifikačních prací na Katedře biochemie. Je obvyklé, že student obsahovou i formální stránku práce konzultuje se školitelem, který má zkušenosti s psaním odborných textů, a může tak poskytnout cennou zpětnou vazbu. Není výjimečné, že na základě této zpětné vazby studenti práci či její části přepracovávají, a to často i opakovaně. Nezřídka také bývá v závěru sepisování práce (např. ke kapitole Diskuze) potřeba vyhledávat doplňující informace v odborné literatuře. Celkově proto bývá cesta ke konečné verzi práce časově náročná, a je potřeba se sepisováním kvalitní práce začít i s několikaměsíčním předstihem před datem odevzdání.

Bakalářské práce rešeršního typu (bez experimentální části) mohou být povoleny pouze ve výjimečných případech, a to výhradně po předchozí domluvě s garantem programu Biochemie. Rešeršní diplomové práce jsou ve studijním programu Biochemie nepřípustné.

Jazykem bakalářské práce je zpravidla čeština, u diplomové práce je přípustný český a anglický jazyk.

Odevzdání kvalifikační práce

Kvalifikační práci odevzdávají studenti dle termínů stanovených v Harmonogramu akademického roku, a to současně dvojím způsobem:

1) tištěnou verzi na sekretariátu Katedry biochemie (místnost 204);
2) elektronickou verzi, která je v souladu s odevzdanou listinnou podobou práce, prostřednictvím webového rozhraní SIS. Společně s prací je nezbytné rovněž do SIS nahrát abstrakt práce v českém a anglickém jazyce.

Tištěná verze práce je odevzdávána ve dvou exemplářích, vázaných v pevné vazbě (kroužková či jiná rozebíratelná vazba nejsou přípustné).

Pokud nebyla podána žádost o prodloužení lhůty pro zveřejnění práce, je jeden z exemplářů studentovi po obhajobě navrácen, druhý je archivován v Knihovně chemie PřF UK. Pokud byla žádost podána a schválena, druhý exemplář práce se studentovi nevrací a do uplynutí doby odkladu se archivuje.

Elektronické verze práce musí být výhradně ve formátu PDF/A, přílohy mohou být i v jiném formátu. V případě, že má práce více příloh, vkládají se jako jediný, komprimovaný soubor (např. ve formátu ZIP či TGZ). Velikost souborů ukládaných do SIS je omezena na 850 MB. Postup pro odevzdávání větších příloh případně naleznete v Opatření rektora 72/2017 a souvisejícím Metodickém pokynu. Po nahrání všech částí práce do SIS je pro její konečné odevzdání ještě potřeba použít tlačítko Odevzdat.

Práce je považována za odevzdanou, pokud student v termínu odevzdal obě podoby práce. Studenti odpovídají za správnost a úplnost odevzdané elektronické podoby práce včetně jejích příloh a za soulad (zejména obsahový) této podoby s její tištěnou podobou. Závažný obsahový nesoulad elektronické a tištěné podoby práce může být důvodem pro zahájení disciplinárního řízení. Název odevzdávané práce musí odpovídat názvu práce v SIS. Změna názvu (nejčastěji zpřesnění tématu) je možná po předchozí dohodě s garantem programu, a je nutno ji provést s dostatečným předstihem před odevzdáním závěrečné práce.

Přihlášení se k obhajobě a její průběh

Obhajoba kvalifikační práce je součástí státní závěrečné zkoušky. Ta se uskutečňuje každoročně ve třech obdobích uvedených v Harmonogramu akademického roku – jarním (obvykle květen-červen), podzimním (obvykle září) a zimním (obvykle leden). Studenti se k obhajobě a ke složení zkoušky ze všech ostatních státnicových předmětů přihlašují v SIS. Následně je na základě doporučení školitele přidělen k odevzdané práci oponent. Ten minimálně 3 pracovní dny před obhajobou vloží oponentský posudek do SIS, aby studenti měli možnost se s jeho zněním seznámit a připravit si odpovědi na položené dotazy. Ve stejné lhůtě je do SIS vložen i posudek vedoucího práce. V případě, že se student přihlásí k závěrečným státním zkouškám a obhajobě kvalifikační práce, ale do stanoveného termínu nesplní všechny studijní povinnosti nebo neodevzdá kvalifikační práci, student je z termínu automaticky omluven.

K obhajobě práce si student připraví zpravidla elektronickou prezentaci. Prezentování výsledků je jednou z dovedností, kterou by si měli studenti v rámci vysokoškolského studia osvojit. Přesto je dobrým zvykem vyzkoušet si obhajobu „nanečisto“ za účasti školitele. Ten i v tomto ohledu může poskytnout cenné rady a doporučení – jak prezentovat výsledky stručně, jasně a výstižně, jakým chybám se při prezentování vyhnout, jak postupovat po technické stránce nebo zda jsou odpovědí na otázky oponenta přiměřené.

Nejpozději den před obhajobou zašlou studenti e-mailem tajemníkovi katedry svou prezentaci (ve formátu .pdf, .ppt nebo .pptx), a záložní kopii si ve vlastním zájmu přinesou na USB disku. Za konec prezentace je možné umístit snímky s otázkami oponenta a vysvětlujícími obrázky, tabulkami apod.

Obhajoba je veřejná a probíhá před komisí, dalšími členy katedry a hosty. Jazykem prezentace je zpravidla čeština. Studenti se k obhajobě dostavují s dostatečným předstihem. Mají k dispozici počítač se svou prezentací promítanou dataprojektorem, laserové ukazovátko, prezentér, a případně též tabuli a fixy. Na začátku jsou vyzváni, aby v 10 minutách představili svou práci a shrnuli dosažené výsledky. Při překročení časového limitu je předsedajícím prezentace ukončena. Následně své posudky přečtou školitel a oponent, a obhajující zodpoví položené otázky. Následuje veřejná diskuse, kdy všichni přítomní mohou klást otázky týkající se předmětu obhajované práce a vznášet připomínky ke kvalitě práce nebo prezentace. Předsedající pak ukončí veřejnou část obhajoby, obhajující a hosté opustí místnost, školitel a oponent zůstávají a účastní se rozpravy s komisí a členy katedry. Komise se s přihlédnutím k tajnému hlasování členů katedry usnese na výsledné klasifikaci a její předseda oznámí obhajujícímu, zda byla obhajoba úspěšná či nikoliv. Výslednou známku se studenti dozvědí v závěru státní zkoušky spolu s klasifikací ostatních předmětů.

 


Požadavky na vedoucí, konzultanty resp. oponenty bakalářských a diplomových (kvalifikačních) prací studijních programů Biochemie Přírodovědecké fakulty UK

I. Vedoucí kvalifikační práce

1. Kvalifikační práce studentů vedou pracovníci dosahující předepsané kvalifikace a disponující příslušnými kompetencemi v pedagogické a tvůrčí činnosti, kteří jsou akademickými pracovníky Přírodovědecké fakulty, dalších součástí univerzity nebo jiné instituce.

2. Očekává se, že se vedoucí práce účastní vystoupení studenta v rámci povinných seminářů, které jsou s vypracováním kvalifikační práce spojeny.

3. Vedoucí práce je povinen zajistit nahrání svého posudku do SIS nejméně tři pracovní dny před obhajobou. Předpokládá se jeho účast při obhajobě kvalifikační práce studentem.

4. Garant studijního programu si vymezuje právo určit konzultanta kvalifikační práce zpravidla z interních členů Katedry biochemie.

5. Dosažené vzdělání vedoucího práce musí být nejméně o jeden stupeň vyšší, než je stupeň vzdělávání (typ) studijního programu, v rámci něhož vedou kvalifikační práci (nejméně absolventi magisterského stupně nebo jeho ekvivalent pro bakalářské práce a nejméně absolventi doktorského studia pro diplomové práce).

 

II. Konzultant kvalifikační práce

1. Konzultant řeší mimořádné situace vzniklé na straně vedoucího kvalifikační práce nebo studenta, resp. o nich informuje garanta studijního programu.

2. Konzultantem kvalifikační práce studentů biochemie mohou být absolventi magisterského studijního programu Biochemie (nebo příbuzného oboru).

3. Student je povinen s konzultantem a vedoucím spolupracovat a je povinen kontaktovat konzultanta co nejdříve a dohodnout s ním formu spolupráce. Předpokládají se minimálně tři společná setkání – před zahájením experimentální práce, v jejím průběhu a při sepisování kvalifikační práce studentem.

4. Konzultant nesupluje práci vedoucího kvalifikační práce, nemá roli oponenta ani korektora kvalifikační práce. Konzultant není povinen provádět jazykovou a grafickou korekturu rukopisu práce, nicméně může být nápomocen radou ohledně formálních požadavků na kvalifikační práci.

5. Očekává se, že se také konzultant kvalifikační práce účastní vystoupení studenta v rámci povinných seminářů, které jsou s vypracováním kvalifikační práce spojeny.

6. Konzultant nevypracovává posudek kvalifikační práce a není odpovědný za konečnou podobu kvalifikační práce.

 

III. Celkový počet vedených kvalifikační práce

Celkový počet bakalářských, diplomových a disertačních prací, vedených jednou osobou, nesmí překročit počet 10. Z tohoto počtu pak nesmí počet vedených bakalářských prací překročit počet 5, u diplomových prací překročit počet 5 a u disertačních prací v pozici školitele 5. Do počtu vedených kvalifikačních prací se započítávají i kvalifikační práce, které jsou vedeny v rámci jiné fakulty nebo součásti univerzity. Do počtu vedených prací se nezapočítávají práce studentů s přerušeným studiem.

 

IV. Požadavky na oponenta kvalifikační práce

1. Dosažené vzdělání oponenta práce musí být nejméně o jeden stupeň vyšší, než je stupeň vzdělání (typ) studijního programu Biochemie, v rámci něhož oponují kvalifikační práci.

2. V případě, že vedoucím práce je externím spolupracovníkem Katedry biochemie, garant studijního program Biochemie si vyhrazuje právo požadovat oponenta takové kvalifikační práce, který je člen Katedry biochemie.

3. Oponentem musí být osoba působící (nyní i v minulosti) v jiné laboratoři (výzkumné skupině), než ze které je vedoucí práce.

4. Oponent kvalifikační práce je povinen nahrát svůj posudek (nebo zajistit jeho nahrání) do SIS nejméně tři pracovní dny před obhajobou a očekává se jeho účast při obhajobě kvalifikační práce studentem.

 

V. Požadavky na téma, resp. zaměření kvalifikační práce

1. Kvalifikační práce vypracované v rámci studijního programu Biochemie jsou experimentální (tj. obsahující systematickou tvůrčí činnost směřující k rozšíření stavu poznání). Akceptovatelné nejsou diplomové práce rešeršního charakteru.

2. Kvalifikační práce vypracované v rámci studijního programu Biochemie jsou zpravidla sepsány v českém jazyce. Se souhlasem garanta studijního programu Biochemie je v odůvodněných případech přípustné sepsat kvalifikační práci v anglickém jazyce. Akceptovatelné nejsou kvalifikační práce ve slovenském jazyce.

3. Garant studijního programu Biochemie si vyhrazuje právo být informován vedoucím kvalifikační práce o tématu práce, finančním, materiálním, přístrojovém a personálním zajištění navrhovaného projektu. Tato informace musí být poskytnuta v předstihu, před zadáním tématu studentovi (zpravidla do konce října). Garant studijního programu Biochemie si vyhrazuje právo navržené téma kvalifikační práce neschválit v případě nedodání výše uvedených informací, nesplnění kvalifikačních požadavků na osobu vedoucího práce dle odstavce I bodu 1 nebo v případech, kdy řešení práce tematicky nezapadá do oboru biochemie.

Akce dokumentů