Vzpomínka na Prof. RNDr. Marii Stiborovou, DrSc.

Před rokem nás opustila Prof. RNDr. Marie Stiborová, DrSc. (* 2. 2. 1950 - † 13. 2. 2020), v letech 2003-2009 vedoucí Katedry biochemie PřF UK.

Paní profesorka nestihla převzít nejen zlatou medaili Univerzity Karlovy, ale také náhrdelník s motivem aristolochie, který jí kolegové chtěli dát k životnímu jubileu. Aristolochie byla symbolem: Marie Stiborová se podílela na objasnění mechanismu, jakým alkaloid obsažený v této rostlině vytváří adukty s DNA a vede ke vzniku nádorových onemocnění. Protože aristolochie byla složkou některých bylinných čajů na hubnutí a paní profesorka před jejich konzumací varovala, přinesla jí tato práce pozornost i mimo odborné kruhy.

Vědecký záběr Marie Stiborové byl však mnohem širší. Z celé škály témat, jimž se věnovala, připomeňme alespoň studium mechanismu farmakologického účinku protinádorových léčiv (např. ellipticinu), výzkum aktivace karcinogenů prostřednictvím reduktas a hemových enzymů, nebo návrhy nových typů cytostatik a jejich transportu na místo určení. Výzkum v oblasti xenobiochemie a chemické karcinogeneze se díky paní profesorce Stiborové stal jednou z vlajkových lodí Katedry biochemie.

Marie Stiborová byla také výraznou organizátorskou a pedagogickou osobností. Počet studentů, které vychovala, přesáhl stovku a mnozí z nich na její práci úspěšně navazují. Odkazu Prof. Stiborové byla věnována konference Toxcon 2020, jedna z mála vědeckých akcí, které se podařilo v uplynulém roce pořádat ve standardním formátu, s prezenční účastí.

Vzpomínáme.

Publikováno: Pátek 12.02.2021 09:00