E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení"Ukončení podpory" Windows XP

 

Dovolil bych si pár poznámek k často kladeným otázkám ohledně tzv. "ukončení podpory" Windows XP. Především se mě lidé ptají na to, jestli jejich počítač pak bude bezpečný. Na to je velmi jednoduchá odpověď: Operační systémy od Microsoftu nikdy bezpečné nebyly a ukončení vydávaní tzv. bezpečnostních záplat pro Windows XP (které v poslední době spíše způsobily zhoršení výkonu systému) na tom již mnoho změnit nemohou. Novější operační systémy (počínaje "propadákem" Windows Vista) jsou na tom dokonce ještě hůře, jelikož jsou, stručně řečeno, odbyté. Zajímavé je v tomto ohledu podívat se na aktuální podíl Windows XP.

Antivirový systém Avast slibuje podporu počítačům s Windows XP ještě minimálně na tři roky s tím, že bude vytvářet ochranu speciálně "šitou na míru" právě tomuto operačnímu systému. Důležité je proto (stějně jako dříve) používat dostatečnou ochranu v podobě antivirového programu a dobrých návyků. Kromě toho jsou počítače připojené k fakultní síti chráněny účinným firewallem, který tuto ochranu dále zvyšuje. Obecně se vyhýbat produktům od Microsoftu, především prohlížeči Internet Explorer, neboť ten je skutečnou bezpečnostní dírou. Doporučit lze např. prohlížeče od Mozilly (FireFox, SeaMonkey), nebo třeba Operu.

Pokud budete přesto uvažovat o změně operačního systému, nutno upozornit, že nové verze operačních systémů MS Windows jsou daleko hardwarově náročnější, takže ve většině případů by to znamenalo, že byste museli starý počítač zahodit a koupit si nějaký nový, přiměřeně drahý. Nemluvě o tom, že se dostanete do problémů s kompatibilitou ohledně ovladačů na skenery, tiskárny a další zařízení. Vhodnější variantou řešení je pak zvolit třeba Linuxové operační systémy, které lze nakonfigurovat tak, aby zvládly i výkonově slabší sestavy.

 

RNDr. Vladimír Zbranek
Jan Vrbata
správci výpočetní techniky v budově chemické sekce

 

Publikováno: Úterý 08.04.2014 10:35

Akce dokumentů