E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Jak vypadá současná podoba fotovoltaických článků (aneb o použití nanotechnologií na tisících kilometrech čtverečních)

Cyklus přednášek Chemických úterků pokračuje další přednáškou, tentokrát z oblasti nanotechnologií. RnDr. Antonín Fejfar, CSc. z Fyzikálního ústavu Akademie věd přednese přednášku zaměřenou na fotovoltaiku neboli sluneční články na bázi křemíku. Přednáška proběhne 6.11.2018 od 17:00 v posluchárně CH2.
Čas 06.11.2018
od 17:00 do 18:30
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)
RNDr. Antonín Fejfar, CSc.

RNDr. Antonín Fejfar, CSc. je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a po obhájení své disertační práce věnované přípravě tenkých vrstev organických polovodičů odešel na studijní
pobyt na Kjótskou univerzitu v Japonsku, kde také později působil jako hostující profesor. Od roku 1994 je vědeckým pracovníkem Fyzikálního ústavu AV ČR.
Věnuje se fyzice tenkých vrstev nanostrukturních polovodičů určených především pro fotovoltaiku a fotoniku. Od dubna 2017 je předsedou Vědecké rady AV ČR. Organizuje mezinárodní letní školy o fyzice nanostruktur a věnuje se popularizaci využití sluneční energie a nanotechnologií.

Fotovoltaická přeměna slunečního svitu je v současné době nejrychleji se rozvíjejícím zdroj
obnovitelné energie.

Současná fotovoltaika využívá pokročilé nanotechnologie pocházející
z polovodičového průmyslu, ale na rozdíl od miniaturních polovodičových součástek sluneční panely již zabírají plochu tisíců kilometrů čtverečních. Ve výzkumu, který vedl k dnešním vysoce účinným slunečním článkům, lze vysledovat příběh, který obsahuje překvapivé inspirace i dramatické zvraty, a stojí za to ho vyprávět.

 

Publikováno: Čtvrtek 01.11.2018 11:15

Akce dokumentů