E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Profesorka Jana Roithová ve Vídni převzala prestižní ocenění

Cenu Ignaze L. Liebena uděluje každoročně Rakouská akademie věd mladému vědci, který pracuje v oblasti molekulární biologie, chemie či fyziky. Letošní laureátkou tohoto ocenění, jemuž se někdy přezdívá “rakouská nobelovka”, se stala profesorka Jana Roithová z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Liebenova cena byla díky částce, jíž odkázal rakouský obchodník a filantrop Ignaz L. Lieben “pro všeobecné dobro”, udělena Rakouskou císařskou akademií věd již v roce 1865. Po anšlusu Rakouska došlo k ocenění vědců na delší dobu naposled. Ocenění bylo obnoveno v roce 2004 jako ocenění pro vědce do 40 let a od té doby putuje každoročně do rukou jednoho laureáta či laureátky, kteří působí v zemích na území bývalého Rakousko-Uherského císařství (tedy Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny,  Maďarska a České republiky). Vědec české národnosti byl tímto prestižním oceněním vyznamenán vůbec poprvé. Jana Roithová se tak zařadila se po bok takových velikánů vědy, jako byl nositel Nobelovy ceny biolog Carl von Frisch či fyzička Lise Meitnerová.

Ocenění Rakouské akademie věd  bylo vedoucí katedry organické chemie prof. Janě Roithové  uděleno za “výjimečný výzkum v oblasti fyzikálně-organické iontové chemie kombinující hmotnostní spektrometrii, infračervenou multifotonovou disociaci s využitím laseru na volných elektronech, metody značkování iontů vzácnými plyny při nízkých teplotách s teorií hustotního funkcinálu s cílem vysvětlit reakční mechanismy”.  

A jak vidí ocenění své práce sama laureátka? “O nominaci jsem se dozvěděla od kolegů z Ústavu organické chemie a biochemie. Na cenu mě navrhl  prof. Helmut Schwarz, u kterého jsem byla na postdoktorálním pobytu, a prof. Josef Michl z ÚOCHB.  Je to největší ocenění mojí práce a jsem na to velmi pyšná. Jsem i pyšná, že laudatio na předání ceny pronese prof. Josef Michl,” říká Jana Roithová.  


Z udělení tak významného vědeckého ocenění se pochopitelně raduje i vedení mateřské instituce prof. Roithové, Přírodovědecké fakulty UK. Děkan fakulty prof. RNDr. Bohuslav Gaš, CSc.  „Příklad Jany Roithové je skvělou ukázkou toho, že v České republice je možné dělat vědu na světové úrovni. Snažíme se pro Janu vytvořit co nejlepší podmínky pro její práci a ona je zase díky svým mezinárodním zkušenostem dokáže naplno využít a zúročit. Přeju jí ocenění z celého srdce.“

Publikováno: Čtvrtek 13.11.2014 10:50

Akce dokumentů