E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Od polarografie k elektrochemickým DNA biosenzorům

Další přednášku s demonstrací z cyklu Chemických úterků přednese doc. Vlastimil Vyskočil z UNESCO laboratoře elektrochemie životního prostředí, Katedra analytické chemie, který se zabývá vývojem miniaturizovaných elektrochemických senzorů pro stanovení biologicky aktivních látek (karcinogenních polutantů životního prostředí, pesticidů, léčiv, barviv apod.) a vyšetřování jejich interakcí s DNA. Přednáška proběhne 13.3.2018 od 17:00 v učebně CH2"
Čas 13.03.2018
od 17:00 do 18:30
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Od polarografie k elektrochemickým DNA biosenzorům

doc. RNDr. Vlastimil Vyskočil, Ph.D.

UNESCO laboratoř elektrochemie životního prostředí, Katedra analytické chemie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova, Praha; e-mail: vlastimil.vyskocil@natur.cuni.cz

Polarografie patřila po většinu 20. století mezi nejznámější a nejčastěji požívané metody chemické analýzy. Metoda, která je neodmyslitelně spjata s historií Chemického ústavu Univerzity Karlovy a osobou nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského, prošla během minulých téměř sta let řadou zásadních vylepšení, díky nimž představuje i v současnosti (dnes pod jménem voltametrie) konkurenceschopnou alternativu nabízející řešení mnohých problémů moderní vědy.

doc. Vlastimil Vyskočil, Ph.D.

Na našem pracovišti se zabýváme vývojem miniaturizovaných elektrochemických senzorů pro stanovení biologicky aktivních látek (karcinogenních polutantů životního prostředí, pesticidů, léčiv, barviv apod.) a vyšetřování jejich interakcí s DNA. Voltametrie nám při tomto výzkumu pomáhá odhalovat způsoby, jakými mohou jednotlivé látky s DNA interagovat, která část molekuly DNA je nejpravděpodobnějším interakčním místem a kolik molekul v poměru na jeden pár bází se interakce účastní. Tyto informace jsou pro nás klíčové při vývoji nových metod pro detekci poškození DNA, které by v budoucnu mohly mít uplatnění v různých klinických a medicínských aplikacích.

 

Publikováno: Pondělí 05.03.2018 11:50

Akce dokumentů