Noc vědců 2016 na Přírodovědecké fakultě UK

Sekce chemie PřF UK se letos účastní Noci vědců s prakticky i teoreticky zaměřeným programem určeným pro širokou veřejnost. Tématem letošní Noci vědců je "Bezpečnost", přednášky i praktická laboratorní cvičení jsou tak zaměřeny na jedy a jedovaté látky a bezpečné zacházení s nimi a dále na aspekty bezpečné práce s chemikáliemi a bezpečné chování v chemické laboratoři.
Čas 30.09.2016
od 20:00 do 23:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Přírodovědecká fakulta UK

Místo konání: Hlavova 2030/8, 128 43 Praha 2 (Místo konání na mapěmapa budovy)

Na některé z akcí Noci vědců konaných na Přírodovědecké fakultě se můžete zaregistrovat prostřednictvím našeho registračního formuláře. V případě zájmu o registraci na více než jednu akci využijte registrační formulář opakovaně, tedy vždy pro každou akci se registrujte znovu.

Registrace slouží pro pořadatele jako podklad ke zjištění zájmu a dále pro případ, že nebude možné uspokojit všechny zájemce o akci. Pak mají přednost registrovaní zájemci dle pořadí, v němž se registrovali. Při převýšení kapacity akce, registrovaní zájemci nad kapacitu akce budou upozorněni e-mailem, že na akci již není místo. (Nicméně, registrací nevzniká žádný nárok k účasti zájemce na akci.)

20:00 – 21:00

• Toxikologie aneb věda o jedech – co je a co už není bezpečné (RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D.)

V přednášce se návštěvníci dozví něco o toxikologii, vědě o jedech a jejich účincích. Dozví se, co je a co není jedovaté, jak některé jedy působí, jak se před nimi můžeme chránit a některé zajímavé příběhy ze světa jedovatých látek. Přednáška je zaměřena populárně na neodbornou veřejnost.

Místo: učebna CH1

Kapacita: 200 osob

20:30 – 21:30

• Bezpečné i nebezpečné molekuly ve 3D (RNDr. Petr Šmejkal, Ph.D.)

Přednáška je zaměřena na prezentaci několika zajímavých molekul formou stereoskopické projekce, tedy ve 3D. V přednášce samotné pak bude poukázáno na vybrané zajímavé strukturní aspekty těchto molekul s ohledem na jejich vlastnosti. Přednáška je zaměřena populárně na neodbornou veřejnost.

Místo: učebna CH7 (Stereoskopická učebna)

Kapacita: 30 osob

20:00 – 21:00

• Co se může stát při chemickém pokusu – bezpečnost práce v laboratoři i mimo ní (Zuzana Míková a Bc. Mária Dobřemyslová)

V rámci demonstračně zaměřeného laboratorního cvičení bude prezentováno několik pokusů, které mají co do činění s bezpečností práce v chemické laboratoři. Ukážeme si, že některé látky jsou nebezpečnější než se na první pohled zdají a nebezpečnost jiných je naopak přeceňována. Cvičení je zaměřeno na neodbornou veřejnost.

Místo: Laboratoř KUDCH, suterén budovy chemie

21:00 – 22:00

• Home-made chemie (Mgr. Veronika Sutrová)

Workshop je zaměřen na přípravu některých běžných věcí každodenního života jako jsou např. mýdlo, jelení lůj, tvaroh, šuměnky či vánoční františek a vysvětluje jejich funkci a roli jednotlivých složek. Snaží se ukázat, že ne všechno, co má přídomek „chemický“ je nutně nebezpečné, ale chemie a její produkty jsou součástí úplně každodenního života. Workshop je stejně jako ostatní zaměřen na neodbornou veřejnost.

22:00 – 23:00

• Co se může stát při chemickém pokusu – bezpečnost práce v laboratoři i mimo ní (Z. Míková a M. Dobřemyslová)

Místo: Laboratoř KUDCH, suterén budovy chemie

Více se o programu Noci vědců dozvíte ZDE