Halogeny: prvky krásné i nebezpečné

Další přednášku z cyklu Chemických úterků přednese doc. Jan Kotek z Katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK. Přednáška proběhne 28.11.2017 od 17:00 v učebně CH2.
Čas 28.11.2017
od 17:00 do 18:30
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)
doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D.

Halogeny jsou jednou z nejznámějších skupin prvků, a jejich nejrozšířenější zástupce – chlór – je znám každému z nás minimálně díky složení kuchyňské soli a mořské vody. Většina lidí též ví, že fluór je v zubní pastě, bróm se (někdy) přidává do čaje a jód je nutný k prevenci kretenismu, ale tím obecné povědomí o halogenech obvykle končí. Jsou to však prvky propůjčující řadě sloučenin značnou biologickou aktivitu, a nakonec i sama Příroda si s jejich využitím vytvořila chemické zbraně daleko dříve, než tak učinil člověk během první světové války na frontě u Ypre. Bez halogenů a jejich sloučenin by se neobešla řada podstatných chemických procesů i některé velmi kuriózní aplikace. To vše stojí za to, abychom se na tuto skupinu podívali blíže.

Publikováno: Středa 22.11.2017 18:55