Gratulujeme prof. Martinu Kotorovi k získání Ceny Rudolfa Lukeše!

Prof. RNDr. Martin Kotora, CSc. obdržel Cenu Rudolfa Lukeše za excelentní výsledky vysokého mezinárodního významu v oboru organické, bioorganické a medicinální chemie udělovanou Odbornou skupinou organické, bioorganické a farmaceutické chemie ČSCH.

prof. Martin Kotora

Prof. RNDr. Martin Kotora, CSc. vystudoval jadernou chemii na PřF UK v roce 1986. V roce 1991 získal doktorát na Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV v oboru organická technologie. V letech 1993-1995 absolvoval postdoktorální stáž na Institute for Molecular Science (Okazaki, Japonsko) v rámci programu JSPS Fellowship a letech 1995-1996 další postdoktorální stáž v laboratoři Prof. Negishiho (nositel Nobelovy ceny za chemii v roce 2010). V letech 1996-2000 působil jako Associate Professor na Catalysis Research Center, Hokkaido University (Sapporo, Japonsko). Od podzimu roku 2000 je členem katedry organické chemie a od roku 2006 tamtéž řádným profesorem. Jeho oblasti zájmu sahají od organokovové chemie (cyklopentadienylové komplexy přechodných kovů, karborany) přes vývoj metodiky (organokataláza, reakce katalyzované komplexy přechodných kovů, enantioselektivní reakce) a organickou syntézu (syntéza přírodních látek) a po medicinální chemii (modifikované steroidní sloučeniny a sacharidy). Je autorem a spoluautorem 130 publikací a několika patentů.

Cena Rudolfa Lukeše za excelentní výsledky vysokého mezinárodního významu v oboru organické, bioorganické a medicinální chemie udělovaná Odbornou skupinou organické, bioorganické a farmaceutické chemie ČSCH. Pro prvních 5 let je Cena sponzorovaná firmou Lach-Ner. Cena sestává z certifikátu, osobní prémie (50 tis. Kč) a grantu na nákup chemikálií a rozpouštědel od Lach-Ner (100 tis. Kč). Laureáta vybírá mezinárodní komise (předseda Prof. J. Siegel), která zaručí nezaujatost a vysokou odbornou úroveň oceněných.

Cena je určena k ocenění konkrétních významných výsledků dosažených v posledních 5 letech a publikovaných v prestižních mezinárodních časopisech, kde nominovaný je zpravidla korespondenčním autorem. Jediným kritériem je vědecká excelence, originalita, kreativita a význam výsledků. Tato Cena není určena k ocenění celoživotního díla ani přínosu k rozvoji ČSCH či jejich odborných skupin.

Více informací naleznete na stránkách České společnosti chemické.

Publikováno: Pondělí 31.03.2014 11:25