E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníVelká výstava bezobratlých

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK
Čas 08.06.2018   10:00
17.06.2018   18:00
Přiložený soubor: Bezobratli_plakat_A4_TD.pdf
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

 

Botanická zahrada PřF UK ožije v první polovině června nejrůznější “havětí”. Již potřetí zde totiž proběhne Velká výstava bezobratlých, která nechá nahlédnout do světa nejrůznějších skupin bezobratlých živočichů. Vítáni jsou na ní všichni, kdo se rádi dívají a nechají se o světě okolo sebe poučit. 

Privilegované postavení obratlovců, které odsuzuje prakticky všechny ostatní živočichy do role “bezobratlých”, nemá z hlediska dnešní vědy žádný skutečně významný smysl.  Dělení živočichů na “bezobratlé” a “obratlovce” je dnes dělením poněkud zastaralým, přinejmenším z laického hlediska je však dělením stále funkčním. Zatímco obratlovcům (tedy nejrůznějším rybovitým tvorům, obojživelníkům, plazům, ptákům a savcům) řekne většina laiků “zvíře”, ti ostatní si většinou vyslouží nějaký více či méně lichotivý název, například “havěť” či “žoužel”. Takové žoužele, ať již zcela beznohé, se šesti nohami či s mnoha páry nohou, žije okolo nás tolik, že počtem jedinců i druhů strčí všechny obratlovce hravě do kapsy. 

Svět bezobratlých živočichů je pestrý na počet druhů, nejrůznější bizarní životní strategie, ale také na tvarovou a barevnou rozmanitost a ano - na krásu. Vědci působící na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a v Národním muzeu spojili své síly, aby krásy bezobratlého světa přiblížili co nejširšímu okruhu zájemců. Třetí ročník Velké výstavy bezobratlých představí plejádu živočichů od sekáčů, pokoutníků či vodouchů až po raky, berušky vodní nebo splešťule. V akváriích si zblízka prohlédnete také larvy jepic, potápníků a vážek, v teráriích najdete brouky zlatohlávky, střevlíky či mrchožrouty.

K vidění bude rovněž sekce bezobratlých obyvatel našich domovů nebo kolekce měkkýšů střední Evropy. Živé exponáty doplní fotografie našich nejzajímavějších bezobratlých. Budete se tedy moci bezprostředně setkat jak s běžnými, tak s velmi vzácnými a ohroženými druhy ze střední Evropy i blízkého okolí.

Výstava se koná 8. – 17. června 2018 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2). Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 hodin. Výstava probíhá ve stanech a je přístupná za každého počasí. K dispozici bude také stánek e-shopu Přírodovědci.cz s tématicky příbuzným zbožím.
 

 

VSTUPNÉ:
- děti do 6 let zdarma
- dospělí 40 Kč
- děti do 13 let 20 Kč
- žáci, studenti a důchodci 30 Kč
- rodinné vstupné (dva dospělí a dvě děti) 100 Kč
- přihlášené školní skupiny (pouze pro školy registrované v katalogu Přírodovědci.cz) zdarma

 

Na akci se organizačně spolupodílejí:


Přírodovědecká fakulta UK (katedra zoologie, Botanická zahrada PřF UK, Přírodovědci.cz)

Národní muzeum

Česká společnost entomologická

Agentura pro ochranu přírody a krajiny ČR

Publikováno: Pondělí 04.06.2018 13:35

Akce dokumentů