Objev eukaryot bez mitochondrií

Tým kolem Vladimíra Hampla publikoval v časopise Current Biology objev prvního známého eukaryota bez mitochondrie

Buněčné organely mitochondrie dávají v eukaryotických buňkách do oběhu univerzální buněčné platidlo - molekuly ATP. Bez nich, resp. bez jejich produktu, by celý složitý systém života buňky nebyl možný. Platí ale tato učebnicová pravda bezvýhradně? Práce vědců z naší katedry parazitologie, zveřejněná nedávno v prestižním časopise Current Biology, ukazuje, že eukaryotický organismus bez mitochondrií existovat může. Stala se tak další kapitolou téměř detektivního příběhu, který se o evoluci eukaryotických buněk začal psát v 60. let minulého století.

Publikace vyvolala poměrně značný mediální ohlas. Více o tomto článku včetně souhrnu mediálního ohlasu naleznete na níže uvedeném odkazu.

Publikováno: Neděle 15.05.2016 00:00