Studijní program Filosofie a dějiny přírodních věd

Doktorské studium v programu Filosofie a dějiny přírodních věd

Forma studia: prezenční, kombinovaná

Standardní doba studia: 4 roky

Titul: doktor, PhD

Charakteristika studia

Filosofie přírodních věd zkoumá myšlenková východiska chápání živé i neživé přírody i východiska přírodovědného výzkumu, tvořícího v určité historické epoše paradigma té které přírodní vědy. Historie každé vědy podává konkrétní obraz podob paradigmatu v průběhu kulturních dějin. Doktorské studium Filosofie a dějin přírodních věd na katedře zaštiťuje široké pole témat. Ve filosofii vědy se zabývá jak jejími historickými a metodologickými, tak čistě filosofickými aspekty od presokratiků až po fenomenlogii a hermeneutiku. V dějinách vědy se pak soustředí především na vědy o životě a jejich stěžejní osobnosti především v 19. a 20. století, zastoupeny jsou však i dějiny vědy renesanční a raně novověké. Velký důraz je kladen na mezioborovost výzkumu, která umožňuje rozvíjet i "pomezní" témata. Obor je určen pro absolventy magisterského studia Přírodovědecké, popř. Filosofické fakulty, výjimečně i jiných fakult.

Každý student má svého školitele, podle jehož návrhu určuje oborová rada skladbu jeho individuálního studijního plánu. Podmínkou absolvování studia je složení státní zkoušky. Student si zvolí po konzultaci se školitelem tři okruhy, které se váží k oboru studia a k předmětu disertační práce. Další podmínkou je publikace alespoň jednoho článku v recenzovaném časopise a sepsání disertační práce ve formě monografie v rozsahu cca 150-250 stran. Vítanou součástí studia je navázání pracovních kontaktů se zahraničními kolegy, zpravidla prostřednictvím několikaměsíčního zahraničního pobytu na zahraničním pracovišti. Mezi další povinnosti patří i aktivní účast na katedrovém semináři a semináři k dějinám vědy, a to během celého studia.

Profil absolventa

Absolvent doktorského studijního programu Filozofie a dějiny přírodních věd disponuje rozsáhlými znalostmi v oboru filosofických a metodologických východisek přírodovědeckých disciplín (především biologie), jakož i zevrubnou znalostí jejich historie. Má také rozšířené znalosti cizích jazyků (často i klasických) a specializované dovednosti pro práci s odbornou literaturou, získané prací s pramennými texty. Vedle toho disponuje specializovanějšími poznatky podle zaměření své doktorské práce, neboť studium je výrazně individuální.