E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuality

Katedra ekologie...
Impatiens
Procambarus
Daisie
 
Aktinomyceta
Seminar
Smrciny
Louskacek
Bosmina
Bosmina
bakalarky2010
skolitel_Sykorova
poster
Ekologie
facebook_image
fotografie-z-poster-session_image
terenni-cviceni-z-ekologie-2010_image
ornitologicke-prace-v-terenu_image
erasmus-na-katedre-ekologie-v-roce-2010_image
informace-k-dubnovym-exkurzim_image
mezidruhove-rozdily-v-pohlavnim-dimorfismu-u-gekonu-kopiruji-trend-navoditelny-teplotou-prostredi_image
informace-k-prijimacimu-rizeni-do-navazujiciho-magisterskeho-studia_image
new-paper-bout-the-alien-species_image
DAISIE-shrnuti_image
informace-ke-kvetnovym-exkurzim_image
MSZZK2010_image
GEBcover_image
Titulní strana časopisu Global Ecology and Biogeography věnována biologickým invazím
Článek Petra Pyška a Vojtěcha Jarošíka z katedry ekologie a jejich českých a zahraničních spolupracovníků
zmena_tematu_image
cena-Pysek_image
Cena za tvůrčí počin Univerzity Karlovy udělena prof. Petru Pyškovi z katedry ekologie
Na návrh děkana PřF UK udělil rektor univerzity Cenu za tvůrčí počin UK prof. Petrovi Pyškovi za jeho mimořádné přínosy k výzkumu biologických invazí.
sem-crustaceana_image
sem-crustaceana_file1
phdkonference_image
auk_image
Geografická variabilita zpěvu lindušek v prestižním ornitologickém časopise Auk.
V jarním čísle jednoho z nejvýznamnějších ornitologických časopisů vychází článek Terezy Petruskové z katedry ekologie věnovaný bioakustickým analýzám zpěvu drobného pěvce lindušky lesní.
MGSZZ2010_image
Magisterské státní závěrečné zkoušky v roce 2010
Sledujte prosím aktuální informace k státním závěrečným zkouškám v letošním roce.
prezentace-k-predmetu-evoluce-fenotypu_image
Prezentace k předmětu Evoluce fenotypu
Na webu přibyly prezentace k přednášce.
prijimaci-rizeni-do-pgs_image
obhajoby-bakalarskych-praci_image
laborator-jako-atelier-rendez-vous-vedy-sumenim-kulturni-pecka-.cz-30.4.2010_image
invazni-druhy-lze-predikovat-pomoci-ekonomickych-faktoru_image
Invazní druhy lze predikovat pomocí ekonomických faktorů
Na toto téma právě vyšel článek v prestižním časopise PNAS , publikovaný mezinárodním týmem 26 vědců v čele s prof. Petr Pyškem a prof. Vojtěchem Jarošíkem
sumava_image
Co vyprávějí šumavské smrčiny?
Dovolujeme si upozornit na právě vycházející publikaci určenou široké veřejnosti, která vychází z dlouhodobého sledování šumavských ekosystémů v rámci sledování změn souvisejících s acidifikací. Na výzkumu těchto ekosystémů má naše katedra rovněž aktivní účast.
vysledky-Mgr_image
Hodnocení uchazečů o navazující Mgr. studium ekologie
Doporučení komise u přijímacího řízení do navazujícího Mgr. studia oboru ekologie je k nahlédnutí. Jedná se o neoficiální výsledky pohovorů, oficiální rozhodnutí bude doručeno uchazečům písemně.
LomyPK_image
Fotografie z Terénního cvičení z ekologie - Lomy 2010
Na webu přibyly nové impresivní fotografie z kurzu, tentokrát od Petra Keila.
BosminaPLoS_image
Diverzifikace druhů v holocénu u taxonů s cyklickou partenogenezí
V časopise PLoS ONE (IF=4,351) vyšel 16. července 2010 článek s názvem „Coexisting Cyclic Parthenogens Comprise a Holocene Species Flock in Eubosmina“, jehož hlavními autory jsou M. Faustová a V. Sacherová z katedry ekologie PřF UK, Praha.
coexisting-cyclic-parthenogens-comprise-a-holocene-species-flock_image
Podzimní obhajoby bakalářských prací
V podzímním termínu bude na katedře ekologie obhajováno sedm bakalářských prací. Obhajoba proběhne ve čtvrtek 16. září v posluchárně B2P (Viničná 7, 2. patro, půdní vestavba vpravo) od 9:00 v pořadí uvedeném níže. Počítejte zhruba s půl hodinou na obhajobu. Studenti nechť si připraví prezentaci bakalářské práce v délce 10 minut.
obhajoba-doktorske-prace-markety-faustove_image
obhajoba-doktorske-prace-markety-faustove_file1
Obhajoba doktorské práce Markéty Faustové
nazvané "Phylogeography, taxonomy, and systematics of selected members of the family Bosminidae" úspěšně proběhla 9. září 2010.
obhajoba-doktorske-prace-lukase-kubicky_image
Obhajoba doktorské práce Lukáše Kubičky
nazvané "Reprodukční strategie gekonů: role makroevolučních novinek i fenotypové plasticity" úspěšně proběhla 10. září 2010.
obhajoba-doktorske-prace-petra-keila_image
Obhajoba doktorské práce Petra Keila
nazvané "Makroekologie evropských bezobratlých: časové a prostorové patrnosti dobývané z heterogenních dat" úspěšně proběhla 10. září 2010.
Obhajoby diplomových prací
na katedře ekologie se budou konat v úterý 14. září od 8:30 v učebně B2P (Viničná 7, 2. patro, půdní vestavba vpravo). Hosté jsou srdečně zváni. Zde je k nahlédnutí harmonogram obhajob.
oceneni-ICIRD2010_image
Eva Volemanová získala ocenění za studentský poster na mezinárodní konferenci ICIRD 2010
Poster Evy Volemanové oceněný na katedrovém posterovém semináři v lednu uspěl i v mezinárodní konkurenci na International Conference on Invertebrate Reproduction and Development in the Age of Genetic Modifications.
zaklady-ekologie_cover
Učebnice Základy ekologie
S radostí oznamujeme, že Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci vydalo učebnici Základy ekologie (Essentials of Ecology) od autorského týmu C. R. Townsend, M. Begon a J. L. Harper (překlad 3. vydání anglického originálu Essentials of Ecology, Blackwell, 2008)
nabidka-dobrovolnicke-prace_image
nabidka-dobrovolnicke-prace_file1
Nabídka dobrovolnické práce
Dobrovolný ekologický rok (FÖJ - Freiwilliges ökologisches Jahr) u Spolku pro ochranu přírody Natura Miriquidica e.V.
rozsirte-si-ekologicke-obzory..._image
rozsirte-si-ekologicke-obzory..._file1
Rozšiřte si ekologické obzory...!
Dovolujeme si informovat o výuce nového předmětu "Seminář sociální a kulturní ekologie" na Katedře kulturologie Filozofické fakulty UK
a-course-of-stream-ecology-1_image
a-course-of-stream-ecology-1_file1
JH
Vzpomínka na doc. Jaroslava Hrbáčka
Dr. Viera Straškrabová zavzpomínala na pana docenta Jaroslava Hrbáčka, limnologa světového významu, který zemřel v letošním léťe.
JHII
 
Jak v Čechách udržet biodiverzitu?
Dovolujeme si Vás pozvat na diskusní setkání Učené společnosti ČR, které se koná 16. listopadu 2010 od 14.00 v budově Akademie věd ČR na Národní třídě. Setkání se zúčastní přední odborníci AV ČR, Přírodovědeckých fakult Jihočeské, Masarykovy a Karlovy Univerzity, VÚ Silva Taroucy, Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny.
Mikroevoluční minikonference - setkání molekulárních botaniků, ekologů, zoologů a parazitologů
Zveme vás na půldenní neformální setkání studentů a pracovníků PřF věnujících se studiu mikroevoluce v širokém slova smyslu, především pomocí molekulárních metod (od fylogeografie přes studium evolučních mechanismů po populační genetiku). Hlavními cíli setkání je zjistit, co kdo dělá v oblasti studia mikroevoluce, jakými způsoby a metodami řeší mnohdy podobné otázky a jakými způsoby by popř. bylo možné spolupracovat.
Mikroevoluční minikonference II. - setkání molekulárních botaniků, ekologů, zoologů a parazitologů
Zveme vás opět na odpolední neformální setkání studentů a pracovníků PřF věnujících se studiu mikroevoluce v širokém slova smyslu, především pomocí molekulárních metod (od fylogeografie přes studium evolučních mechanismů po populační genetiku). Tentokrát se zaměříme na to, jaké evoluční problémy řešíme na V7 a B2 pomocí mikrostatelitů, AFLP a RAPD a jakými metodami získaná data analyzujeme (osm prezentací doplněných diskuzí).
Jak v Čechách udržet biodiverzitu?
Dovolujeme si Vás pozvat na diskusní setkání Učené společnosti ČR, které se koná 16. listopadu 2010 od 14.00 v budově Akademie věd ČR na Národní třídě. Setkání se zúčastní přední odborníci AV ČR, Přírodovědeckých fakult Jihočeské, Masarykovy a Karlovy Univerzity, VÚ Silva Taroucy, Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny.
Hrbacek_Poltruba_V2005.jpg
Nahozabr.jpg
Úspěchy katedry ekologie na druhé celofakultní vědecké konferenci
Účast naší katedry na celofakultní vědecké konferenci nebyla ani v letošním roce zanedbatelná. Získali jsme dvě ceny děkana za vědeckou práci a k tomu dvě umístění v soutěži „Věda je krásná“.
modraci333.jpg
Změna programu semináře 23. 11. 2010
Ze zdravotních důvodů Ewa Wegrzyn z University of Rzeszów NEpřednese svůj příspěvek o komunikaci slavíků na semináři 23. listopadu. O změně programu Vás budeme informovat.
Mšice
Rostliny introdukované do Severní Ameriky před 400 lety mají šestkrát více patogenů než rostliny introdukované před 40 lety
Vojtěch Jarošík a Petr Pyšek z katedry ekologie PřF UK v Praze se spolu s Charlesem Mitchellem, Danou Blumenthalem a Emily Puckettovou (University of North Carolina a USDA-ARS, USA) podíleli na článku v prestižním časopise Ecology Letters (IF 10,318) „Controls on pathogen species richness in plants’ introduced and native ranges: roles of residence time, range size and host traits“.
Jakub.jpg
UzasnakMartinLomyPJJ_7357.jpg
Fotogalerie z výjezdního doktorského semináře
Jsou dostupné celkem tři neformální fotogalerie zachycující převážně večerní program výjezdního doktorského semináře, který se konal o weekendu 15. - 17. 10. 2010 v jihočeských Lomech u Kunžaku.
Ondra.jpg
Anicka.jpg
VanocniVylet.jpg
VanocniVyletRybnik.jpg
Vánoční výlet 2010
Katedra ekologie vás srdečně zve na tradiční předvánoční vycházku v úterý 21. 12. 2010: "Černými lesy, kolem Jevanských rybníků a do kosteleckého pivovaru".
VanocniZpivani.jpg
VanocniZpivani.gif
Vánoční zpívání 2010
Ahoj kamarádi, přátelé, kolegové! Vánoce jsou za dveřmi a s nimi i tradiční podvečer se zpěvem koled ve V7 a pod mostním obloukem. Letos ve středu 22. 12.
Dnešní globalizace zatěžuje budoucí generace důsledky biologických invazí
Globalizace obchodu spolu s dalšími ekonomickými aktivitami způsobuje zavlékání invazních rostlinných a živočišných druhů člověkem do oblastí, ve kterých se přirozeně nevyskytují. Důsledky současné úrovně globální ekonomiky pro biologické invaze se však plně projeví až v budoucnosti. Ukazuje to nová studie mezinárodního týmu 16 vědců, vedeného Franzem Esslem z Austrian Environment Agency ve Vídni, na které se podíleli Petr Pyšek a Vojtěch Jarošík z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích a Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Studie vychází tento týden v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS).

Akce dokumentů