E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuality

Katedra ekologie...
Nejlepší poster na konferenci Fresh Blood for Freshwater Sciences
PosterFBsquare.jpg
PosterFB.pdf
BiO_cover_6_8.jpg
Máme další titulku!
Tentokrát v časopise Biology Open!
BiO_cover_6_8_small.jpg
sand-lizard.jpg
Reptile DNA Sexing: Easier Than You Ever Thought
Official blog of Methods in Ecology and Evolution, 2017
sand-lizard.jpg
Michal Šulc získal 3. Marcin Antczak Award
3. Marcin Antczak Award za nejvíce inspirativní práci v oboru ornitologie publikovanou v roce 2016 v recenzovaném časopise, která je určená mladým autorům z Polska, České republiky a Slovenska, putuje k Michalovi Šulcovi.
pasted-graphic.jpg
poster_final_Necasova.jpg
Hned dvě ceny z etologické konference!
Naše studentka Monika Nečasová získala hned dvě ceny na za svůj poster na 44. konferenci České a Slovenské etologické společnosti s příspěvkem "Hlasy jelenů - mapování jelenů evropských, jelenů sika a jejich kříženců pomocí audionahrávek". Získala druhé místo v hodnocení odborné komise a místo první v ceně publika.
poster_thumbnail_Necasova.jpg
{e202be7f-0aaa-4932-aea4-062e7bc81a37}_Web_of_Science_Highly_Cited_Researcher_2017_badge.png
PP_WoS.jpg
Petr Pyšek patří mezi nejcitovanější vědce
Petr Pyšek se stal oficiálně jedním z nejcitovanějších vědců svého oboru ve světě. Tento žebříček se stanovuje na základě počtu tzv. Highly Cited Papers na portálu Web of Science, kam se v oboru Environment / Ecology dostal výzkum zhruba 160 lidí, napříč všemi obory se pak jedná o seznam 3500 nejlepších vědců planety.
{e202be7f-0aaa-4932-aea4-062e7bc81a37}_Web_of_Science_Highly_Cited_Researcher_2017_badge.png
Highly Cited Papers_Pysek.pdf
DS_Seznam.jpg
David Storch k podpisu světového apelu vědců
Profesor David Storch se i přes své osobní výhrady připojil ke světové výzvě vědců upozorňující na možný nástup šestého světového vymírání, resp. globální změně s možným fatálním dopadem pro současnou civilizaci.
DS_Seznam_square.jpg
ZA_cover_2017.jpg
Do nového roku s novými titulkami!
První titulní stránka patří tentokrát časopisu Zoologischer Anzeiger a ilustruje článek tříčlenného katedrového týmu. Druhá titulka je pak časopisu Global Ecology and Biogeography.
Ehletal2017.jpg
2018-Global_Ecology_and_Biogeography_Front_Cover-1.jpg
2018-Global_Ecology_and_Biogeography_Front_Cover_square_small.jpg
DSC_6419-Edit.jpg
Blahopřejeme laureátům Ceny děkana Přírodovědecké fakulty UK
Na Předvánočním koncertě PřF UK byly uděleny Ceny děkana nejlepším studentům, absolventům a mladým vědeckopedagogickým pracovníkům. Mezi oceněnými nechyběly ani dvě tváře naší katedry.
DSC_6281.jpg
student flyer.jpg
Nová témata bakalářských a magisterských prací
Pokud sháníte téma bakalářské či magisterské téma, a pokud Vás zajímá polární ekologie, ekologie tekoucích vod anebo mikrobiologie, kontaktujte Tylera Kohlera.
P9040730-1.jpg
student flyer.pdf
Program seminářů katedry pro letní semestr 2017/2018
Již zítra se bude konat první seminář nastávajícího semestru, zapište si prosím program do svých kalendářů.
camera_setting-683x1024.jpg
Rozhlasové reportáže z našeho kamerunského výzkumu
K probíhající expedici členů naší katedry do Kamerunu se připojil i redaktor Českého rozhlasu Plus Ondřej Novák. Ten o naší práci i o kamerunské přírodě natočil sérii reportáží v rámci “Vědeckých dobrodružství” Magazínu Leonardo.
3979358--kamerun-on--1-950x0p0.jpeg
RobertTropekStudio6.jpg
O africkém výzkumu v Kamerunu ve Studiu 6
Robert Tropek přijal pozvání do studia ČT a pohovořil zejména o opylovačích a motýlech, kterým se jeh skupina v Africe věnuje.
RobertTropekStudio6_square.jpg
Jedediah Smith Redwoods SP, California2012_Pysek.JPG
Petr Pyšek získal Robert H. Whittaker Distinguished Ecologist Award
Whittaker Award je udělována Americkou společností pro ekologii a je určena výrazným osobnostem světové ekologie žijícím mimo Spojené státy americké. Petr Pyšek ji získal za rok 2017, zejména za jeho progresivní výzkum na poli ekologie invazních druhů.
Jedediah Smith Redwoods SP, California2012_Pysek_square.JPG
Ecological Society of America announces 2017 award recipients.pdf
2017-The_Bulletin_of_the_Ecological_Society_of_America.pdf
Poster Padogobius_final.jpg
Dvě nová studentská ocenění
V měsíci červnu získali naši studenti hned dvě ocenění na dvou vědeckých konferencích - Tereza Slámová bodovala v portugalském Faro, Matěj Pokorný v Kořenově. Oběma gratulujeme!
Poster Padogobius_square.jpg
Eliška-Padyšáková-768x849.jpg
Eliška Padyšáková získala prestižní ocenění Peter Ashton Prize
Eliška Padyšáková z pracovní skupiny "hmyzí společenstva" Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Laboratoře ekologie společenstev Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR byla oceněna prestižní cenou Peter Ashton Prize! Tuto cenu udílí Asociace pro tropickou biologii a ochranu (Association for Tropical Biology and Conservation) za nejlepší článek napsaný studentem v mezinárodním vědeckém časopise Biotropica.
Eliška-Padyšáková-768x849.jpg
Klara poster Neobiota.jpg
best poster award_Klara.JPG
První místo na Neobiotě!
Klára Pyšková získala cenu za nejlepší poster na prestižní konferenci v irském Dún Laoghaire, a to s příspěvkem: “Jackals in Europe - Embraced enrichment of biodiversity or unwanted alien species?”.
square.jpg
Klara poster Neobiota.pdf
45720673_10156362284765589_2886346378009640960_o.jpg
P1450903.JPG
Z obhajoby dizertace rovnou na titulku Science!
Pokud bychom měli dát dohromady výčet skutečně výjimečných studentů naší katedry, Vojta Kubelka by byl patrně na jedné z předních příček. Ne-li té přímo první. Vojta projevil svoji píli spojenou s naprosto profesionálními znalostmi nejen naší fauny již jako bakalářský student. Nyní se mu však povedlo něco vskutku mimořádného - poslední kapitola jeho dizertační práce vyšla shodou okolností těsně před vlastní obhajobou v prestižním Science! Zdobí však rovněž samotnou titulku tohoto světově proslulého časopisu. Vojta nám udělal velikou radost a my mu z celého srdce gratulujeme!
P1430972_mala.jpg
RV1_0003.jpg
Další prestižní ocenění pro naší katedru
Čerstvý absolvent doktorského studia na naší katedře, Denis Copilaș-Ciocianu, získal Dimitris N. Chorafas Prize za excelentní doktorskou práci
RV1_0017_smal.jpg
234-04-pysek1-hn-Lukas-Biba.jpg
Petr Pyšek získává dvě důležitá ocenění
Petr Pyšek se umístil, tak jako loni, v žebříčku jednoho procenta nejcitovanějších vědců planety ve svém oboru. Zároveň obdržel ocenění Nadačního fondu Neuron.
234-04-pysek1-hn-Lukas-Biba_mala.jpg
Masožravci ve stínu známějších kolegů aneb jak se žije kunám, liškám nebo jezevcům?
V posledních letech zaznamenáváme návrat velkých šelem do naší krajiny. Rysi, vlci a medvědi znovu osidlují středoevropskou krajinu, na okraji zájmu ale zůstávají menší šelmy, a právě na ty se výzkum týmu ekologů a zoologů nejen z naší fakulty pod vedením Kláry Pyškové z Katedry ekologie zaměřil.
Mas_Hab.png
Program seminářů na letní semestr 2018/2019 je tu :-)
Těšíme se na viděnou v B2P! :-)
DavidDVTV2019.jpg
Vymírání hmyzu je varující, je to jeden z největších problémů, tvrdí David Storch v DVTV
Žijeme v době prudkých změn přírody, ubývání hmyzu je varující, říká k jeho vymírání biolog David Storch. Hmyz je jednou ze základních komponent ekosystému, je potrava pro savce a ptáky a klesá i počet opylovačů. Spousta ekosystémů by se bez něj zhroutila. Neobávám se, že vyhyne úplně, je ale třeba zachránit maximum, dodává.
Untitled-1.jpg
Canada_goose_-branta_canadensis.jpg
Acacia_dealbata.jpg
Jak obodovat invazi?
Existuje několik dokumentů, které uvádějí přehled nejhorších nepůvodních druhů v Evropě a jejichž cílem je zvýšit povědomí o biologických invazích a jejich možném dopadu. Mezinárodní tým, včetně profesora Petra Pyška z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty, se však rozhodl vytvořit první seznam založený na objektivních, přesně definovaných kritériích, který hodnotí invazní druhy rostlin a živočichů s ohledem na jejich skutečný potenciál působit v Evropě ekologické a socioekonomické škody.
Rattus_norvegicus_1.jpg
Hrozí člověku nebezpečí od arktických komárů?
Komáři jsou známí jako přenašeči celé řady nebezpečných onemocnění. Většině z nás se v této souvislosti pravděpodobně vybaví známé tropické choroby, např. malárie. S některými se však lze setkat i v polárních oblastech. Na zmapování výskytu potenciálně nebezpečných virů u komárů v Arktidě se zaměřil výzkumný tým vedený pracovníky Ústavu parazitologie Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích společně s dalšími pracovišti, včetně Katedry ekologie Karlovy Univerzity.
Komar.jpg
Živa rozdílela ceny za nejlepší články
A z úhlu pohledu naší katedry se jednalo doslova o sklizeň.
Untitled-1.jpg
JBI-16-0613_twitter_image.jpg
Jak klima ovlivňuje rostlinné znaky?
Irena Šímová z Katedry ekologie PřF UK je jedním ze dvou hlavních autorů studie, na níž se podíleli vědci z celkem 23 pracovišť napříč Evropou a Amerikou. Jejím hlavním cílem bylo zjistit, které znaky dřevin a bylin na americkém kontinentu jsou ovlivněny klimatem. K analýze vědci využili dat v databázích BIEN a TRY. Ty obsahují rozsáhlý soubor dat o výskytech rostlinných druhů a rostlinných znacích. U dřevin se podařilo odhalit jasný vliv klimatu na jednotlivé znaky. Tyto dvě růstové formy rostlin – dřeviny a byliny - mají zřejmě odlišné životní strategie.
JBI-16-0613_twitter_image.jpg
IFORUM-16465-version1-_rv2_1004_790_527.jpg
Donatio Univesitatis Carolinae pro Davida Storcha
Při příležitosti výročí 671 let od založení UK předal rektor UK, profesor Tomáš Zima, Cenu Miloslava Petruska za prezentaci Univerzity Karlovy, Cenu Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin a také prémii Donatio Univesitatis Carolinae, která byla mj. udělena také Davidovi Storchovi z naší katedry. Gratulujeme!
IFORUM-16465-version1-_rv2_1004_790_527.jpg
Paja_poster.jpeg
Final poster.jpg
Nejlepší poster na konferenci Ekologie 2019
Studentka naší katedry, Pavla Halamová, získala ocenění za nejlepší studentský poster na konferenci Ekologie 2019 - konference České společnosti pro ekologii.
Final poster_square.jpg
Program seminářů na zimní semestr 2019/2020
Program seminářů nadcházejícího semestru nyní veřejně k dispozici na webu.
Metabolická teorie biologie: začátek konce?
Mezinárodní vědecký tým, jehož součástí byl i profesor David Storch z naší katedry , nedávno v prestižním časopise PNAS publikoval článek založený na analýzách obřích datových souborů. Studie ukazuje, že metabolismus pravděpodobně není tou nejzákladnější rovinou popisu biologických procesů.
Snímek3 (1)_sqauer.jpg
poster_Strakova.jpg
Nejlepší studentský poster na konferenci v Berlíně
Naše studentka, Barbora Straková, zvítězila v konkurenci 120 posterů na mezinárodní konferenci Wildlife Research and Conservation v Berlíně.
poster_Strakova_square.jpf
poster_Strakova.pdf
poster_Strakova_square.jpf
poster_Strakova_square.jpg

Akce dokumentů