Hned dvě ceny z etologické konference!

Naše studentka Monika Nečasová získala hned dvě ceny na za svůj poster na 44. konferenci České a Slovenské etologické společnosti s příspěvkem "Hlasy jelenů - mapování jelenů evropských, jelenů sika a jejich kříženců pomocí audionahrávek". Získala druhé místo v hodnocení odborné komise a místo první v ceně publika.

Projekt Hlasy jelenů se zabývá mapováním jelenů evropských, jelenů sika a jejich kříženců pomocí audionahrávek.

Akustickou komunikací lze díky dlouhému dosahu a možnosti rychlých změn předat i na velkou vzdálenost velmi širokou škálu informací, mimo jiné sociální postavení či připravenost k páření. Samci polygamních druhů jelenů se během říje ozývají pro člověka asi nejnápadnějšími zvuky, které jsou druhově specifické. Lze tedy předpokládat, že se budou uplatňovat v mezidruhovém rozlišování a sloužit jako prekopulační bariéry. Přesto ve volné přírodě dochází velmi často k hybridizaci i mezi druhy se značně odlišnou vokalizací. Vzniklí potomci mohou být neživotaschopní, neplodní, leckdy ale i zcela plodní. Jedním z příkladů zcela životaschopného a dále plodného potomka je kříženec jelena evropského (Cervus elaphus) a jelena siky (Cervus nippon). Sika původem z Asie byl na naše území prvně dovezen na konci 19. století za účelem oživení oborních chovů. V polovině 20. století se však dostal do volné přírody, kde se rychle přizpůsobil. Vysoký potenciál siků konkurovat původnímu jelenovi evropskému a jejich schopnost se s ním pářit představuje jeden z hlavních problémů fauny České republiky. Problém s křížením je navíc umocněn obtížnou identifikací kříženců. Rozeznávání dle morfologických znaků je u mnohonásobně zkřížených jedinců velmi těžké. Doposud bylo možné hybridy spolehlivě rozeznat pouze pomocí genetických metod, které jsou však v praxi těžko dosažitelné. Studie od Longa a kol. (1998, J. zool. 244:123) však naznačila, že vokalizace jeleních kříženců je zřetelně odlišná od vokalizace rodičovských druhů. Rozeznávání pomocí vokalizace by tudíž mohlo být využito jako dostupnější a přiměřeně spolehlivá alternativa zmíněných identifikačních metod. Cílem práce bylo zmapovat rozšíření jelenů evropských, jelenů sika a jejich kříženců na území Česka právě prostřednictvím vokalizace samců v říji. Dalším cílem bylo charakterizovat akustické projevy hybridních jedinců a možné odlišnosti v jejich vokalizaci. V roce 2017 jsme průběhu jelení říje pořizovali nahrávky troubení jak ve volnosti, tak i v oborních chovech. Zároveň byly sbírány nahrávky jeleního troubení od dobrovolníků v rámci projektu občanské vědy Hlasy Jelenů. Zvukové nahrávky byly dále zpracovány pomocí bioakustického softwaru Avisoft-SASlab Pro a předběžně tříděny podle druhové příslušnosti.

Autorský tým:

Bc. Monika Nečasová, Přírodovědecká fakulta UK, katedra ekologie
Mgr. Pavel Pipek, Ph.D. , Přírodovědecká fakulta UK, katedra ekologie; Botanický ústav AVČR
RNDr. Tereza Petrusková, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK, katedra ekologie
prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc., VÚŽV Uhříněves; Česká zemědělská univerzita, katedra obecné zootechniky a etologie

Publikováno: Pondělí 04.12.2017 11:25