E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuality

Katedra ekologie...
Nepůvodní druhy rostlin pronikají do vyšších nadmořských výšek
V horských oblastech České republiky přibývá nepůvodních druhů rostlin; za poslední dvě století do nich pronikla řada druhů, které k nám byly zavlečeny člověkem. To je důsledkem toho, že se vyšší nadmořské výšky za poslední dvě století postupně stávaly příhodnějším prostředím pro rostlinné invaze. Ukazuje to studie Petra Pyška, Vojtěcha Jarošíka, Jana Pergla a Jana Wilda z Botanického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK, vycházející tento týden v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS), která byla napsaná na pozvání redakční rady časopisu.
Poster session 2011
V druhém ročníku katedrové poster session bylo možné vidět a diskutovat nad 17 postery magisterských studentů katedry. Oceněni byli tři autoři posterů, kteří získali v hodnocení pedagogů a doktorských studentů téměř shodný počet bodů - Jakub Dobiáš, Martin Mikeš a Jiří Svoboda. Gratulujeme!
Nabízíme dvě disertační práce v oboru tropická ekologie ptáků
Hledáte téma na disertační práci? Zajímá vás ekologie ptáků? Nebojíte se terénní práce v tropické oblasti? V takovém případě neváhejte a staňte se členem týmu studujícího vliv ekologické specializace na druhovou bohatost ptáků v Africe. Přihlášky posílejte do 31. března 2011.
David Storch: Odhady poklesu globální biodiverzity jsou naprostá hausnumera
Přečtěte si zajímavý rozhovor s doc. Davidem Storchem o vymírání, biodiverzitě a pohledu na svět očima makroekologa.
Určovací kurs Cladocera 2011
již tradiční determinační kurs se uskuteční ve dnech 18. - 20. března 2011, jako obvykle na Dvoře Hamr v Lužnici u Třeboně. Účast vřele doporučujeme všem zájemcům nejen o perloočky, ale o zooplankton obecně.
Nahrajte na mobil, kameru nebo fotoaparát zpěv strnada a vyhrajte dalekohled!
Chcete vidět na vlastní oči ptačí zpěv? Chcete se naučit pořizovat vlastní nahrávky zvuků a hlasů v přírodě? Chcete vyzkoušet, co dalšího dokáže vaše spotřební elektronika (mobil, fotoaparát, kamera, diktafon)? Chcete vědět, jakým nářečím zpívají strnadi ve vašem okolí? Neváhejte a zapojte se do výzkumného projektu zaměřeného na strnada obecného, ptáka roku 2011!
MikroevolucniMinikonferenceII.pdf
Program seminářů na letní semestr
Již je znám program katedrových seminářů, včetně prezentací bakalářských prací. Tak jako v minulém semestru, můžete se těšit na zajímavé přednášky českých i zahraničních přednášejících. Semináře se budou opět konat v úterý 15 -16.30 hod., obvykle v posluchárně B2P (Viničná 7, 2. patro, půdní vestavba vpravo).
Nejlepší studentský poster
Cenu za nejlepší studentský poster na Zoologických dnech 2011 v Brně získal náš student, Martin Mikeš. Gratulujeme!
Pojeďte s námi do Arktidy!
Studenti naší fakulty mají jedinečnou příležitost zúčastnit se exkurze přímo na výzkumnou stanici na Svalbardu. Přihlášky do 18.3.2011!
Invaze jsou složité, predikce tudíž obtížné.
Rozhovor s Vojtěchem Jarošíkem a Petrem Pyškem o problému biologických invazí v časopise i-Forum Univerzity Karlovy.
Změna tématu semináře 12. 4. 2011
Pro nemoc Lindy Nedbalové (původní příspěvek: Jezera ostrova Jamese Rosse: málo známé centrum antarktické biodiverzity), povede seminář Radek Vodrážka (Česká geologická služba, Praha) s tématem: Výzkum na české polární stanici J.G. Mendela (ostrov Jamese Rosse) očima paleontologa
Magisterské státní závěrečné zkoušky v roce 2011
Přečtěte si pokyny k SZZ a diplomovým pracím v letošním roce!
První souhrnná celosvětová analýza důsledků rostlinných invazí
V prestižním ekologickém časopise Ecology Letters vyšla meta-analytická studie, která ukazuje, jaké důsledky mají rostlinné invaze pro světové ekosystémy. Na studii se podíleli čtyři čeští ekologové, včetně Petra Pyška a Vojtěch Jarošíka z katedry ekologie PřF UK v Praze a BÚ AV ČR v Průhonicích.
Obecný rámec procesu biologických invazí
V prestižním časopise Trends in Ecology and Evolution vyšel článek, ve kterém je navrženo obecné schéma procesu biologických invazí. Na studii se podílelo osm předních badatelů v tomto oboru, z Evropy, USA, Nového Zélandu a Jižní Afriky; spoluautory studie jsou i Petr Pyšek a Vojtěch Jarošík z katedry ekologie PřF UK v Praze a BÚ AV ČR v Průhonicích.
Odpovědi na často kladené otázky ohledně doktorského studia
Prosíme všechny doktorské studenty a zájemce o doktorské studium na naší katedře, aby věnovali pozornost nově sepsaným odpovědím na často kladené otázky (FAQs) ohledně doktorského studia - otázky kladli přímo studenti naší katedry a zodpověděl tým vedení katedry.
Pozvánky na obhajoby doktorských dizertačních prací
Dovolujeme si Vás pozvat na obhajoby doktorských dizertačních prací třech našich studentek v programu ekologie, které proběhnou v září 2011.
Státní magisterské závěrečné zkoušky a obhajoby diplomových prací v podzimním termínu 2011
Dovolujeme si Vás pozvat na magisterské státní závěrečné zkoušky (12. září 2011) a obhajoby diplomových prací (ve dnech 15. a 16. 9. 2011), které se uskuteční dne v místnosti B2P (nová půdní vestavba).
Program seminářů na zimní semestr 2011 / 2012
Již je znám program seminářů na zimní semestr akademického roku 2011 / 2012. Prosím, věnujte mu pozornost.
Linda Nedbalová získala prestižní Cenu Akademie věd ČR. Gratulujeme!
Cenu Akademie věd ČR pro mladé vědecké pracovníky za vynikající výsledky vědecké práce získala Linda Nedbalová za skvělé výsledky výzkumu sněžných řas - jedinečných mikroorganismů z extrémních míst naší planety, které představují naději pro biotechnologie.
Doktorský výjezdní seminář katedry
Již je znám program doktorského výjezdního semináře katedry, věnujte mu prosím pozornost. Seminář se uskuteční tradičně v Lomech u Kunžaku, a to o víkendu 14. - 16. 2011.
Seminář 15. listopadu
Dovolujeme si upozornit, že seminář v úterý 15. listopadu přednese host z University of Cambridge Willem Rens a to na téma "Functional aspects of vertebrate sex determination".
promitaniPRFUK.jpg
JanKavan2.jpg
Svalbard 2011
Zaujaly Vás výzkumné a studentské aktivity na dalekém severu? Chtěli byste jet příští rok na Svalbard? Anebo se chcete prostě jen podívat na krásné fotografie a poslechnout si k nim zážitky jejich autorů? Pak neváhejte, a přijďte ve čtvrtek 8. prosince k nám!
poster_strnad_etologie_navrh_05_final.pdf
Lucie Diblíková získala cenu za svůj poster o nářečí českých strnadů
Kedjom-Keku získalo záštitu PřF UK a jejího děkana prof. Bohuslava Gaše
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a její děkan prof. RNDr. Bohuslav Gaš, CSc. vyjádřili podporu občanskému sdružení Kedjom-Keku, které má za cíl postavit a provozovat školu a vědeckou stanici ve stejnojmenné oblasti na severozápadě Kamerunu. "Jsem přesvědčen, že by naše fakulta měla podporovat takovéto typy projektů, které navazují na vědeckou činnost našich studentů," řekl Gaš.
JakubNaBoulderu.jpg
Na webu jsou fotky z výletu!
Poslední týden před Štědrým dnem jsme tradičně vyrazili na katedrový výlet, letos pod taktovkou Jirky Svobody do údolí Sázavy. Jak to vypadalo? Uvidíte na snímcích Martina Černého.
CoverIJP2012.jpg
Caullerya.jpg
VytrzenoZKontextu.jpg
Máme další titulku
Titulní stránka prvního letošního čísla prestižního časopisu International Journal of Parasitology ilustruje článek Adama Petruska z naší katedry, Jaromíra Sedi z Hydrobiologického ústavu AV ČR a jejich kolegů z německého Mnichova o vlivu mikroparazitů na genetickou strukturu populací perlooček rodu Daphnia.
Pojeďte s námi do Arktidy II!
Studenti naší fakulty mají opět jedinečnou příležitost zúčastnit se exkurze přímo na výzkumnou stanici na Svalbardu. Přihlášky do 31.1.2012!
MikroEvo2012.jpg
Mikroevoluční minikonference 2012
Ještě nevíte, jak oslavíte letošního Valentýna? No přeci mikroevoluční minikoferencí přímo u nás na fakultě!
copy_of__PJJ3992kopie.jpg
Určovací kurs na lasturnatky a vodule 2012
Studenti se zájmem o zooplankton - zvažte účast na tomto víkendovém kurzu. Je to velmi vhodné doplnění vašeho studia.
Hamr.jpg
Mimořádný seminář: závěrečné minisymposium končícího výzkumného záměru
Místo běžného katedrového semináře se bude v úterý 28. února konat ve Velké zoologické posluchárně prodloužený závěrečný seminář končícího výzkumného záměru. Začátek již ve 13:10. Je to mimořádná příležitost, doporučujeme i v případě, že zameškáte jinou výuku.
PJJ_7810.jpg
Aktuální program seminářů na letní semestr 2011 / 2012
aneb co nás čeká a nemine...
Program biologických čtvrtků na letní semestr
Výrazně doporučujeme navštěvovat Biologické čtvrtky ve Viničné 7, které se konají tradičně každý čtvrtek od 17.15 v posluchárně Fotochemie již od roku 1988!
chantransia2012.pdf
Chantransia 2012
Srdečně zveme na tradiční kurz zaměřený na sinice a řasy!
Chantransia2012poster.jpg
Orconectes.jpg
Pozvánka na obhajobu disertační práce Lenky Filipové
Obhajoba doktorské disertační práce Lenky Filipové nazvané "Genetická variabilita severoamerických druhů raků introdukovaných do Evropy a promořenost jejich populací původcem račího moru" se bude konat v pátek 13. dubna od 15:00 v antropologické posluchárně PřF UK (Viničná 7, přízemí).
FilipovaAutorefPhD.pdf
Diadesmis-Innsbruck 2012.pdf
Cena za nejlepší poster
Naše postgraduální studentka Kateřina Kopalová zvítězila na mezinárodní konferenci v rakouském Innsbrucku s nejlepším posterem.
Pozvánka na obhajoby bakalářských prací katedry ekologie v jarním termínu 2012
Zveme na obhajobu třech bakalářských prací naší katedry, které se uskuteční v pondělí 4. června od 10 hodin v posluchárně B2P.
Pozvánka na magisterské státní závěrečné zkoušky katedry ekologie v jarním termínu 2012
Zveme na obhajoby diplomových prací a státní závěrečné zkoušky studentů naší katedry, které se uskuteční v úterý 5. a středu 6. června od 9 hodin v posluchárně B2P.
TZ Nový „vzorec biologické rozmanitosti“ pomůže při ochraně přírody
Počet druhů organismů se mění v závislosti na ploše, kterou studujeme. Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Yale University v USA nyní objevil univerzální matematický vztah, popisující tuto závislost pro různé skupiny obratlovců v rámci celých kontinentů. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní časopis Nature. Objev může například pomoci odhadovat počet druhů, které by vymřely, pokud bychom zničili jejich prostředí.
Vzpomínka na kurz zimní ekologie
Pokud je vám v těchto dnech přece jen trochu teplo, třeba vás osvěží video pohled na terénní Kurz zimní ekologie, jak ho každoročně absolvují naši studenti.
Tři nové titulky
Za poslední měsíc vyšly tři časopisy s titulní stranou vztahující se k článkům, na kterých se autorsky podíleli členové naší katedry.
Pozvánka na exkurzi "Teorie a praxe v lesním hospodaření"
Vážené kolegyně, vážení kolegové, rádi bychom Vás upozornili na možnost přihlásit se na exkurzi, kterou pořádá spolu s dalšími institucemi Česká společnost pro ekologii.
pozvanka_lesy.pdf
prihlaska_exkurze_lesy.doc
Obhajoby bakalářských prací
Obhajoby bakalářských prací katedry ekologie v podzimním termínu roku 2012 se konají ve čtvrtek 13. září v posluchárně B2P, Viničná 7, 2. patro.
IDS.pdf
Naše studentka Kateřina Kopalová získává letos již podruhé cenu pro nejlepší studentský poster na mezinárodní konferenci.
Již podruhé v tomto roce Kateřina Kopalová získala cenu za nejlepší studentský poster. Tentokrát s prací: K. Kopalová, R. Zidarova, E. J. Cox & B. Van de Vijver: Four new small-celled naviculoid taxa from the Maritime Antarctic Region a to v rámci 22th International Diatom Symposium v Gentu (Belgie). Gratulujeme!
Nový přehled nepůvodních rostlin České republiky
Tým pracovníků Oddělení ekologie invazí Botanického ústavu AV ČR, katedry ekologie PřF UK a Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity v Brně pod vedením Petra Pyška a za účasti Vojtěcha Jarošíka a Kateřiny Štajerové z katedry ekologie připravil aktualizovaný seznam zavlečených rostlin české flóry, který vyšel v časopise Preslia. Jedná se o druhé vydání původního katalogu, publikovaného před deseti lety tamtéž.
Rozsáhlá aktualizace evropského seznamu nepůvodních druhů
Klíčový seznam evropských nepůvodních druhů se v uplynulých letech rozrostl o mnoho nových druhů a prošel rozsáhlou aktualizací. Databáze DAISIE, vzniklá v rámci projektu financovaného EU (Delivering Alien Invasive Species Inventory for Europe) v letech 2005–2008, umožňuje získat přehled o tom, které zavlečené druhy jsou v kterých zemích přítomny, a jaký je jejich dopad na přírodu a společnost.
Program seminářů na zimní semestr
Věnujte mu pozornost, je na co se těšit.
Juracka.jpg
Přírodovědný fotokloub - novinka tohoto semestru
Nejen studenty přírodních věd spojuje jedna velmi oblíbená činnost - fotografování. Snaha zachytit krásu přírodních jevů kolem sebe s sebou přináší nejen krásná dobrodružství ale i úskalí. Rozhodli jsme se tedy založit novou platformu, kde bychom se mohli společně setkávat a nechat se unášet krásou přírodovědné fotografie, sdílet mezi sebou fotografie a zvát si zajímavé hosty z řad těch nejlepších českých fotografů a dokumentaristů. Řeč bude o mikro i makrofotografii, o světle, o videu a lecčems, co Vás jistě zajímá. Srdečně zveme na první setkání.
copy_of_Juracka.jpg
Prosicky.jpg
copy2_of_Juracka.jpg
FBFW2013_flyer.png
Fresh Blood for Fresh Water 2013
Dovolujeme si Vás pozvat tradiční mezinárodní (nicméně velmi neformální) workshop mladých limnologů v rakouském Lunzu.
OO_2012.jpg
copy_of_OO_2012.jpg
Oceánografické odpoledne na PřF UK
Dovolujeme si Vás pozvat na oceánografické odpoledne, které ve čtvrtek 8. listopadu 2012 organizuje Český národní výbor pro spolupráci s Mezivládní oceánografickou komisí (IOC) UNESCO společně s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Místo: Albertov 6, posluchárna Věž. POZOR: oproti starším plakátům došlo k posunu začátku akce ze třinácté na čtrnáctou hodinu odpolední.
PJJ_2162.jpg
PJJ_OrconectesLimosus_12092011_069.jpg
Kinstova.jpg
Naše studentky získávají další ocenění
Lenka Filipová získala v rámci 4. vědecké konference PřF UK cenu děkana za nejlepší disertační práci, Anna Kinštová cenu za nejlepší studentský poster na 39. etologické konferenci.
jeb_v25_i12_OC_Rev2_large.jpg
Máme další titulku: Journal of Evolutionary Biology
Titulní stránka prosincového čísla časopisu Journal of Evolutionary Biology ilustruje článek našeho doktoranda Antonína Macháče, jeho školitele Davida Storcha a jejich kolegů z Jihočeské univerzity.
karticka_vylet_2012.jpg
copy_of_karticka_vylet_2012.jpg
Vánoční katedrový výlet 2012
V úterý 18. prosince se odehraje 19. vánoční výlet katedry ekologie. Letošní trasa povede z Roztok do Divoké Šárky (cca 13 km). Naše společné putování pak zakončíme v doporučované restauraci a cukrárně Na staré faře v Praze Dejvicích.
vylet.jpg
Vánoční zpívání 2012
Vážení a milí přátelé, tradiční Vánoční zpěvy koled ve Viničné se letos konají ve čtvrtek 20.12. Akce začíná srážením v cca 16:30 ve vestibulu PřFUK, Viničná 7 a bude zakončena pod obloukem Karlova mostu (tam, co kříží Karlův most Čertovku) vypuštěním oříškové flotily (velmi přibližně okolo 19:30 či později).
Motýlí rezervace v časopise iForum
Až si budete plánovat první jarní výlet, zaměřte se na oblast kolem Příbrami. V okolí města se RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D., z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK zasloužil o vybudování pěti motýlích rezervací. V průběhu jara a léta tam trpělivý pozorovatel může napočítat až šedesát druhů denních motýlů včetně vzácného modráska hořcového.
IFORUM13961version1_obr16x_full.jpg
Snimek1.jpg
Mikroevoluční minikonference IV.
Setkání molekulárních botaniků, ekologů, parazitologů a zoologů. Využití next-generation sequencing v evoluční ekologii a systematice
Interier.jpg
jana_Bulantova_argas.jpg
Věda je krásná
Výstava velkoformátových přírodovědných fotografií vybraných porotou v rámci stejnojmenné soutěže bude mít v pondělí 21. ledna 2013 svou velkou vernisáž, a to v Minigalerii Centra FotoŠkoda od 17. hodin.
poster_IBS_LenkaKopsova.jpg
Naše studentka Lenka Kopsová získala ocenění za nejlepší studentský poster na mezinárodní konferenci v Miami na Floridě
Jednalo se o 6. mezinárodní konferenci mezinárodní biogeografické společnosti (The 6th International Conference of the International Biogeography Society. Se svým posterem "Geographical patterns in breeding traits of European birds" získala cenu v kategorii Ekologie a Makroekologie.
pozvanka_VJK_FotoSkoda.jpg
DSCN3288.JPG
copy_of_DSCN3288.JPG
Rozsáhlá sbírka perlooček nyní k dispozici
Emeritní profesor naší katedry, Vladimír Kořínek, umístil na web seznam vzorků perlooček v jeho sbírce. Aktuální počet záznamů v databázi převyšuje tři tisíce položek a pan profesor ji neustále doplňuje o nové vzorky.

Akce dokumentů