Fyziologický ústav AV ČR hledá PhD studenta

Dizertační práce na téma interakcí biologických hodin a patogeneze kolorektálního karcinomu

Laboratoř funkce epitelu Fyziologického ústavu AV ČR hledá motivovaného PhD studenta pro vypracování dizertační práce na téma interakcí biologických hodin  a patogeneze kolorektálního karcinomu. Projekt vychází z epidemiologických studií prokazujících, že desynchronizace cirkadiánních rytmů (transkripčně-translačních zpětnovazebných smyček biologických hodin), např. práce ve směnných provozech, je spojena s vyšším rizikem vzniku nádoru.
Naše skupina prokázala existenci cirkadiánních hodin ve střevním epitelu a jejich změnu při vzniku tumoru, což vede k hypotéze, že porušení vnitřního cirkadiánního systému může zvyšovat tumorigenezi v tračníku. Tuto hypotézu hodláme testovat na modelu myšího kolorektálního nádoru (CRC), na buněčných liniích lidského adenokarcinomu tračníku a z nich odvozených subkutánních xenoštěpech u myší s cílem zjistit vliv narušených cirkadiánních rytmů na tumorigenezi, glukokortikoidní signalizaci a ABC přenašeče.
Bližší informace: pacha@biomed.cas.cz nebo jiri.pacha@natur.cuni.cz

Publikováno: Středa 02.04.2014 09:20