E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuality

Jsou zobrazeny pouze položky, které jsou přístupné veřejně.
Pro zobrazení všech se prosím přihlašte.

Největší světová databáze mykorhizních hub může zodpovědět mnoho otázek, i o klimatu

Téměř 8500 vzorků a více než 50 milionů pozorování zahrnuje největší světová databáze arbuskulárně mykorhizních hub – tedy mikroskopických hub, které prorůstají kořeny cévnatých rostlin a navzájem si pomáhají. Zveřejnili ji vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Data z GlobalAMFungi databáze pomohou zodpovědět důležité otázky – například jak globální změna ovlivní rozšíření těchto hub, a i prospívání významných hospodářských plodin.

Publikováno 24.11.2023

Pavel Žďárský: Alois Musil a jeho pobyty v arabských zemích

Datum konání 15.11.2023

Další z pondělních přednášek České botanické společnosti nás zavede na Blízký východ. Tématem bude odkaz všestranného učence, orientalisty Aloise Musila. Jeho osobnost, život a dílo, včetně stop v botanickém výzkumu, představí Pavel Žďárský. Všichni členové ČBS, studenti PřF UK, i zájemci z řad široké veřejnosti jsou vítáni.

Publikováno 15.11.2023

Jiří Neustupa: Podivuhodná hra květních symetrií

Datum konání 13.11.2023

První z přednášek tradičního podzimního přednáškového cyklu, který pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, bude věnována květním symetriím. Všichni členové ČBS, studenti PřF UK i zájemci z řad široké veřejnosti jsou zváni.

Publikováno 8.11.2023

Noc vědců 2023 proběhne již brzy i na naší fakultě!

Datum konání 6.10.2023

Další ročník oblíbené Noci vědců se blíží. Ta se letos koná v pátek 6. října od 17:00 do 23:00 a jejím tématem je Tajemství. I tentokrát se této významné celoevropské akce účastní i všechny fakulty Univerzity Karlovy. V budovách Albertov 6 a Hlavova 8 budou probíhat přednášky, workshopy, prohlídky jednotlivých budov a další pestrý program pro všechny věkové kategorie. Vstup je zdarma.

Publikováno 25.9.2023

Odkud pochází herbářové položky?

Již více než dvacet let probíhá vášnivá debata o úzkém vztahu muzejnictví a kolonialismu. Nová studie v prestižním časopise Nature Human Behaviour zkoumá herbářové sbírky celého světa, jejich koloniální odkaz a míru digitalizace herbářových dat. Jedním ze spoluautorů studie je Patrik Mráz, vedoucí Herbářových sbírek Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno 25.7.2023

Tam kde dřímá dřípatka

U rostlinných i živočišných druhů může docházet v průběhu času k rozličnému křížení, které vede k přenosu genů na potomky a někdy až vzniku nových druhů. Pomocí nových metod výzkumu rostlinného genomu je možné zachytit tyto cesty do historie, které často skýtají nevšední objevy a pomáhají nám lépe pochopit evoluční procesy. Jednou ze zajímavých rostlin, jejíž cesty vývoje křížení nebyly zatím zcela objasněny, je rod dřípatky (Soldanella, Primulaceae). Marek Slovák z Katedry Botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy spolu s mezinárodním týmem napříč Evropou rozpletl dosud neznámý osud dřípatky.

Publikováno 24.6.2023

Akce dokumentů