E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Úvodem

Zygomycety jsou mikroskopické vláknité houby, představující jedno ze šesti oddělení říše Fungi (Chytridiomycota, Microsporidia, Glomeromycota, Zygomycota, Ascomycota, Basidiomycota).

Podle „Dictionary of the Fungi“ (2008) zahrnují přes 1000 druhů. V přírodě mají významnou funkci dekompozitorů organických substrátů v půdě (půdní saprotrofové), opadu nebo trusu (koprofilní houby). Někteří zástupci parazitují na hmyzu (entomopatogenní houby, např. Entomophthora), na rostlinách (fytopatogenní houby, např. Choanephora), na jiných houbách (mykoparazitické houby, např. Piptocephalis) nebo způsobují mykotická onemocnění u člověka a jiných obratlovců (oportunní patogeni, např. Mycocladus). Člověk zygomycety běžně nachází na přezrálém ovoci nebo na zbytcích potravin, v laboratoři mohou kontaminovat agarová média. Některé zygomycety jsou využívané i biotechnologicky (např. Actinomucor, Mortierella).

Cílem webového atlasu zygomycetů je vytvořit alternativní výukový program o zygomycetech pro studenty mykologie a další zájemce, zvláště v oblasti půdní, potravinářské a lékařské mykologie. V atlase jsou prezentovány běžné i méně běžné zygomycety ve formě fotografií, jsou uvedeny jejich charakteristické znaky, údaje o výskytu a významu a původ dokumentovaného kmene.

Atlas zahrnuje 55 zygomycetů (včetně variet a forem), zastoupených 47 druhy a 27 rody (Absidia, Actinomucor, Backusella, Chaetocladium, Circinella, Coemansia, Cokeromyces, Conidiobolus, Cunninghamella, Gongronella, Linderina, Mortierella, Mucor, Mycocladus, Mycotypha, Phycomyces, Pilaira, Pilobolus, Piptocephalis, Rhizomucor, Rhizopus, Syncephalastrum, Syzygites, Thamnidium, Thamnostylum, Umbelopsis, Zygorhynchus). S výjimkou několika zástupců (např. Piptocephalis) se jedná především o saprotrofní houby.

Každý druh je dokumentován fotografiemi zachycujícími mikroskopické znaky v optickém mikroskopu (256 fotografií). Některé druhy jsou dokumentovány též snímky ze skenovacího elektronového mikroskopu (11 fotografií). Fotodokumentace je doplněna 60 makrofotografiemi. Většinou jde o fotografie kolonií na pěti agarových médiích při 25 °C. Tři agarová média jsou běžně používána v mykologii i pro kultivaci jiných skupin hub: sladinový agar, malt-extrakt agar, Czapkův agar, další dvě média mají využití též v lékařské mykologii (Sabouraudův agar) nebo potravinářské mykologii (glukózový agar s chloramfenikolem). Příprava médií je uvedena v Metodice.

Součástí atlasu je i terminologický slovníček a seznam doporučené literatury.

Poděkování

Za uskutečnění tohoto projektu (č. 514/2009) vděčíme především Fondu rozvoje vysokých škol (FRVŠ), který poskytl finanční prostředky. Dále je nám potěšením poděkovat Mgr. Miroslavu Hylišovi, PhD. (Laboratoř elektronové mikroskopie, PřF UK v Praze) za přípravu vzorků pro fotografování na skenovacím elektronovém mikroskopu. Technickým pracovnicím Dáše Kozákové a Lence Pokorné (Katedra botaniky, PřF UK v Praze) děkujeme za přípravu živných médií, Mgr. Vojtovi Zeiskovi za technickou podporu při tvorbě webových stránek.

Akce dokumentů