E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Možnosti zálohování dat

Kdo nemá svá data zálohována, dříve či později o ně přijde. Tak to prostě je. Jakékoliv jiné řešení, než pořádná záloha je v konečném důsledku náročnější a méně výhodné. Takže zálohujte. :-) Na zálohu Vašich cenných dat máme k dispozici několik možností.

Je potřeba zdůraznit, že "zálohovat" znamená, že data jsou uložená minimálně na dvou nezávislých místech. Pokud data jen např. odsunete na externí disk, zálohovaná nebudou, protože pořád existují jenom jednou!

Katedrový server Botany

Katedra botaniky má vlastní server přístupný přes SFTP sloužící hlavně jako webhosting, na sdílení dat mezi uživateli apod. Kvůli omezené kapacitě není vhodný na zálohu velkých objemů dat. V případě dotazů kontaktujte správce.

Služby CESNETu

CESNET je sdružení ústavů Akademie věd a českých vysokých škol, jehož cílem je podpora rozvoje e-infrastruktury pro výzkum a vzdělávání. Poskytuje celou řadu služeb, nás teď budou zajímat ty pro ukládání a zálohování dat.

ownCloud

Všem doporučuji používat službu ownCloud na serverech CESNETu. OwnCloud je zdarma dostupný produkt, který si může kdokoliv nainstalovat na vlastní server a slouží jako alternativa komerčních služeb, jako je Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive apod. Prostě máte vaše data na serverech v několika datových úložištích (tzv. cloud) tak, že jsou přístupná z různých počítačů i z mobilních zařízení. Můžete to tak použít na zálohu i sdílení mezi různými počítači a/nebo uživateli.

OwnCloud umožňuje zálohovat a sdílet soubory, včetně jejich různých verzí, sdílet kalendář a kontakty mezi vašimi zařízeními a vaše data jsou přístupná jak přes web, tak pomocí protokolu webDAV. Navíc máte možnost vytvářet textové dokumenty přímo na webu (podobně jako v Google Docs). Samozřejmě je k dispozici jednoduchý program (Desktop Clients a Mobile Apps), který bude automaticky zálohovat/synchronizovat vaše data z vybraných adresářů. O moc jednodušší už to být nemůže. :-)

Služba je dostupná na https://owncloud.cesnet.cz/, kde se můžete rovnou přihlásit jménem a heslem do CAS (stejně jako do SISu, fakultní pošty apod.). Nemusíte se nijak registrovat, služba je pro každého ihned dostupná. CESNET nabízí všem studentům a akademickým pracovníkům 100 GB prostoru, viz podrobnosti o službě, návod na stránkách CESNETu a oficiální dokumentaci přímo od vývojářů ownCloudu. Informace na webu CITu.

OwnCloud je přístupný pomocí protokolu WebDAV, který je implementovaný ve všech operačních systémech a v obrovském množství aplikací. Pro pokročilou synchronizaci adresářů v Androidu je velmi užitečnou aplikací např. FolderSync.

Výhodou oproti komerčním službám je jednak velká kapacita, ale také to, že data jsou stále na území ČR, podléhají českým zákonům a CESNET je na rozdíl od některých nejmenovaných společností pro svoji potřebu dále nevyužívá (např. pro cílenou reklamu).

Obří datové úložiště CESNETu

Pro koho je 100 GB málo (třeba pro lidi pracující s velkými genetickými daty), nabízí CESNET prakticky neomezené datové úložiště. Jeho kapacita je aktuálně tak velká, že si to tady ani neumíme představit. :-) Datové úložiště je přístupné po registraci. S případnými dotazy se můžete obracet na správce, na pracovníky CITu nebo přímo na CESNET (jsou velice ochotní). Data, se kterými delší dobu nepracujete, se přesouvají na pomalejší disky a pásky, takže když je pak budete chtít stáhnout, může chvíli trvat, než vám budou k dispozici. Toto úložiště tak není úplně vhodné na každodenní práci (nicméně lze s CESNETem domluvit, aby vám určitá data nechávali na rychlých discích), spíše na archivaci většího množství dat. Každopádně doporučuji informace na webu CESNETu a případně se ptát na jejich uživatelské podpoře.

Filesender: potřebujete poslat až 1900 GB?

CESNET nabízí ještě jednu zajímavou službu: Filesender. Umožňuje poslat najednou až 500 GB dat. Může jej opět využívat kdokoliv z univerzitních a vědeckých pracovišť v ČR. Pokud potřebujete dostat velká data od kolegů ze zahraničí, můžete jim poslat jednorázovou pozvánku, která jim umožní takto velký objem dat nahrát a předat vám jej. Služba je dostupná na adrese https://filesender.cesnet.cz/ (stejně jako ownCloud po přihlášení do CAS). Vizte základní informace a návod (návod na webu CITu), případně informace na stránkách vývojářů této aplikace.

Nabídka soukromých společností

Možnost ukládání dat nabízí celá řada soukromých společností, více či méně kvalitních a více či méně důvěryhodných. Níže jsou uvedeny ty, které stojí za zvážení. Nejde o úplný ani vyčerpávající výčet. Pokud předáváte data do úschovy nějaké třetí straně, je potřeba předávat je jen důvěryhodné službě. Pomůže i šifrování dat před jejich odesláním na server. Velice pohodlně to umí software jako Duplicity (uživatelé Linuxu jej typicky najdou ve svých repozitářích), který automatizovaně vytváří inkrementální (přírůstkové) šifrované zálohy. Zálohy jsou jednak v bezpečí díky silném šifrování, jednak se lze snadno vrátit k různým bodům v historii. Duplicity se umí připojit k nejrůznějším úložištím, což je jedna z jeho mnoha výhod. Podobných programů samozřejmě existuje celá řada.

(Fakultní) Google Drive

Fakulta používá jako Groupware (e-mail, kalendář, ...) Google Apps For Education. Ty obsahují i službu Google Drive. Google pro Edu licence (kterou máme) nabízí pro všechny uživatele neomezený prostor. Tato služba je vhodná zejména pro synchronizaci a sdílení mezi více uživateli. Přihlaste se na http://www.google.com/drive/ a podívejte se  na návody Google, podporu Google a také na fakultní informace. Případně se obraťte na fakultní ambasadory, kteří vám mohou pomoci přímo u vašeho počítače. Do všech na fakultě dostupných služeb Google se přihlašuje stejně (login@natur.cuni.cz a heslo do CAS).

Výhody

  • možnost tvorby a editace kancelářských dokumentů on-line (včetně současné práce více uživatelů, to je hlavní přednost)
  • propojení s dalšími funkcemi Google, které na fakultě využíváme
  • neomezený prostor
  • není potřeba zakládat si další účet

Nevýhody

  • oproti jiným službám omezenější možnosti přístupu k datům (hlavně přes web a Android), viz příslušné aplikace, která je ale dostupná jen pro Windows a Mac OS X (chybí pro Linux)
  • nepodporuje více verzí souborů, jen revize v rámci kancelářských dokumentů (s určitými omezeními)
  • pro některé, že data fyzicky drží Google (viz nedávné skandály s americkou NSA), právně však (na rozdíl od osobních účtu Google) zůstávají ve vlastnictví Univerzity Karlovy

Dropbox

Dropbox je jedna z nejznámějších služeb na ukládání a sdílení souborů, která má řadu funkcí a je podporována i na velkém množství zařízení jako jsou čtečky elektronických knih - tedy nejen na klasických počítačích a v běžných mobilních systémech. V základu nabízí 2 GB prostoru, který lze zdarma rozšířit za "aktivitu" (připojení dalších zařízení, doporučení novému uživateli, apod.). Kapacitu lze i dokoupit.

Evropané by si měli uvědomit, že "cloud" musí být vposledku fyzicky umístěn na serverech umístěných v nějaké zemi a podléhá tak jejím zákonům. V tomto případě USA. Americké zákony nejsou zdaleka tak přísné, co se týče ochrany soukromí, jako pravidla platná v EU. Takže si vždycky, když se registrujete do nějaké on-line služby, přečtěte podmínky dané služby a pravidla ochrany soukromí. V nedávné době se objevily důvodná podezření ohledně přístupu některých amerických vládních agentur k datům uživatelů.

SecureSafe a Tresorit a MEGA

Obě jsou plně šifrované alternativy Dropboxu z území Evropy. Hlavní výhodou je plné silné šifrování na straně uživatele. Obě úložiště si zakládají hlavně na bezpečnosti. Nenabízí žádný nebo jen minimální prostor zdarma. Podívejte se na vlastnosti a ceny SecureSafe a Tresoritu. MEGA je další plně šifrované úložiště.

Microsoft OneDrive a Office 365 Pro

Microsoft OneDrive nabízí zdarma 15 GB místa. Klientské aplikace jsou k dispozici pro MS Windows, Mac OS X a 3 hlavní mobilní platformy. Pro studenty i zaměstnance je k dispozici Office 365 Pro, což je v podstatě sada MS Office běžící on-line, i s možností práce off-line (včetně instalace MS Office 2013 na vlastní počítač). OneDrive je datové úložiště. Všichni na fakultě mají k dispozici 1 TB. Přihlášení se děje klasicky fakultním přihlašovacím jménem (login@natur.cuni.cz) a heslem do CAS.

Lokální záloha

Pro úplnost zmiňme ještě nejběžnější možnost zálohy, a sice externí disk(y), popřípadě domácí NAS. V případě použití jednoduchých externích disků dbejte na to, abyste všechna data měli minimálně dvakrát na dvou odlišných místech. V případě požáru nebo povodně není úplně výhra mít externí disk hned vedle notebooku... A používejte záložní software, který bude nejlépe automaticky udržovat vaše data synchronizovaná. Nabídka je široká a programy se hodně liší funkcí. Zařízení NAS jsou přístupná po síti, ať už domácí nebo veřejné a mají nepřeberné množství funkcí jako jsou pokročilé zálohy, přístup ze všech možných operačních systémů a mobilních zařízení, streamování, sdílení apod. Pokud byste nad nákupem uvažovali, podívejte se na nabídku velkých českých obchodů a poraďte se s někým, kdo se v tom vyzná.

Závěrem

Jak si vybrat? Nabídka je částečně překryvná, takže si nemusíte moc lámat hlavu. :-) Pokud máte na katedře (stolní) počítač a potřebujete zálohovat jeho obsah, přičemž nejde o řádově TB, katedrový záložní NAS vám poslouží. Pro všechny doporučuji ownCloud v podání CESNETu, a komu je to málo, nechť se zaregistruje a využívá obří datové úložiště CESNETu.

S případnými dotazy se obracejte na správce. On je buď přímo zodpoví anebo přesměruje na kompetentnější osobu.

A na úplný závěr: Jsou dva druhy uživatelů. Ti, kteří zálohují, a ti, kteří o data ještě nepřišli. Tak začněte zálohovat dřív, než toho budete litovat. :-)

Akce dokumentů