Aktuality
Aktuální informace na Katedře botaniky
- Alena Lepší: Fotografický atlas rostlin České republiky – Jak to chceme dotáhnout?
- Česká botanická společnost je mediálním partnerem spolku Fotografující botanici. Cílem spolku je vydání u nás dosud chybějící knihy Fotografický atlas rostlin České republiky. Tuto knihu a postup prací na ní představí v rámci své přednášky Alena Lepší.
- Ohlédnutí za botanickou sezónou v Praze
- Přijďte představit své floristické nálezy, zajímavá pozorování, přineste fotky, herbářové sběry na ukázku i na určení nebo si jen tak popovídat. Pro studenty i pokročilé. Na setkání v neformální atmosféře vás zve Zdeněk Kaplan a kolektiv.
- Petr Pokorný, Tomáš Fér & kol.: Z invazního druhu našincem? O původnosti modřínu opadavého v Čechách.
- Výsledky paleobotanických výzkumů ukazují modřín opadavý v novém světle. Přednášku pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK. Studenti, členové Společnosti, i zájemci z řad široké veřejnosti jsou vítáni.
- Ondřej Mottl - nový kolega na katedře botaniky
- Pavel Žďárský: Alois Musil a jeho pobyty v arabských zemích
- Další z pondělních přednášek České botanické společnosti nás zavede na Blízký východ. Tématem bude odkaz všestranného učence, orientalisty Aloise Musila. Jeho osobnost, život a dílo, včetně stop v botanickém výzkumu, představí Pavel Žďárský. Všichni členové ČBS, studenti PřF UK, i zájemci z řad široké veřejnosti jsou vítáni.
- Jiří Neustupa: Podivuhodná hra květních symetrií
- První z přednášek tradičního podzimního přednáškového cyklu, který pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, bude věnována květním symetriím. Všichni členové ČBS, studenti PřF UK i zájemci z řad široké veřejnosti jsou zváni.
- Nová vizuální identita Univerzity Karlovy rozproudí univerzitní i fakultní marketing
- Jakkoli přinese nové propagační logo Univerzity Karlovy čerstvý vítr do marketingových plachet, historické pečeti jako oficiálního loga se univerzita nevzdává a bude jej i nadále používat na oficiálních dokumentech, diplomech apod. Prostor pro sjednocení propagační linie se otevřel i fakultám a součástem UK.
- Noc vědců 2023 proběhne již brzy i na naší fakultě!
- Další ročník oblíbené Noci vědců se blíží. Ta se letos koná v pátek 6. října od 17:00 do 23:00 a jejím tématem je Tajemství. I tentokrát se této významné celoevropské akce účastní i všechny fakulty Univerzity Karlovy. V budovách Albertov 6 a Hlavova 8 budou probíhat přednášky, workshopy, prohlídky jednotlivých budov a další pestrý program pro všechny věkové kategorie. Vstup je zdarma.
- POZVÁNÍ NA OBHAJOBY DIZERTAČNÍCH PRACÍ
- 18.9.2023 - Obhajoba dizertační práce Jindřicha Pracha 22.9.2023 - Obhajoba dizertační práce Kateřiny Trumhové
- Zářijové obhajoby bakalářských prací
- Harmonogram podzimních obhajob bakalářských prací 2023.
- Odkud pochází herbářové položky?
- Již více než dvacet let probíhá vášnivá debata o úzkém vztahu muzejnictví a kolonialismu. Nová studie v prestižním časopise Nature Human Behaviour zkoumá herbářové sbírky celého světa, jejich koloniální odkaz a míru digitalizace herbářových dat. Jedním ze spoluautorů studie je Patrik Mráz, vedoucí Herbářových sbírek Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
- Tam kde dřímá dřípatka
- U rostlinných i živočišných druhů může docházet v průběhu času k rozličnému křížení, které vede k přenosu genů na potomky a někdy až vzniku nových druhů. Pomocí nových metod výzkumu rostlinného genomu je možné zachytit tyto cesty do historie, které často skýtají nevšední objevy a pomáhají nám lépe pochopit evoluční procesy. Jednou ze zajímavých rostlin, jejíž cesty vývoje křížení nebyly zatím zcela objasněny, je rod dřípatky (Soldanella, Primulaceae). Marek Slovák z Katedry Botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy spolu s mezinárodním týmem napříč Evropou rozpletl dosud neznámý osud dřípatky.
- Exkurze: Co přinesla obnova Lítožnického rybníka?
- Do okolí Lítožnického rybníka, kde nedávno proběhla revitalizace, zavítá další a zároveň pro letní semestr i poslední z exkurzí do okolí Prahy, které pořádá Česká botanická společnost a Katedra botaniky PřF UK.
- Exkurze za kociánkem a orchidejemi vápnitými bory na Úštecku
- Další z exkurzí, které pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, bude mít za cíl vápnité bory na Úštěcku, kde krom řady orchidejí roste i rostlina roku 2023, kociánek dvoudomý. Všichni zájemci z řad členů ČBS, studentů PřF UK i široké veřejnosti jsou zváni.
- Exkurze: Roste ještě kociánek na středním Kačáku?
- Další z exkurzí, které pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, má za cíl ověřit výskyt rostliny roku, kociánku dvoudomého. Všichni členové ČBS, studenti PřF UK i zájemci z řad široké veřejnosti jsou zváni.
- Květnové obhajoby bakalářských prací.
- Harmonogram jarních obhajob bakalářských prací 2023.
- Exkurze: Hrnčířské louky aneb co se do inventarizáku nevešlo
- Vegetační sezona je v plném proudu a exkurze České botanické společnosti také, do okolí Prahy je jich ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK připraveno hned několik. Ta plánovaná na sobotu 27. května zavede zájemce na Hrnčířské louky.
- S. Vosolsobě: Těžký život prašníků
- Poslední z přednášek jarního přednáškového cyklu České botanické společnosti a Katedry botaniky PřF UK bude věnována prašníkům a fyziologickým dějům, které v nich probíhají. Všichni zájemci z řad členů ČBS, studentů PřF UK i široké veřejnosti jsou vítáni.
- P. Bobek & J. Hruška: Dynamika požárů v NP České Švýcarsko
- Lesní požár v NP České Švýcarsko vyvolal řadu otázek. V přednášce, která proběhne v rámci přednáškového cyklu ČBS a Katedry botaniky PřF UK, se mu budou věnovat Jakub Hruška a Přemysl Bobek. Všichni zájemci z řad členů Společnosti, studentů i široké veřejnosti jsou vítáni.
- Seminář u příležitosti 90. narozenin doc. Jarmily Kubíkové
- Česká botanická společnost a Katedra botaniky PřF UK zvou na seminář u příležitosti 90. narozenin doc. Jarmily Kubíkové.
Akce dokumentů