Výstava J. Sudy PŘÍRODA JIŽNÍ AFRIKY

Výstavní sály Rožmberského domu v Soběslavi hostí až do 11. 9. výstavu fotografií krajin, živočichů a především úchvatných rostlin Jihoafrické republiky, Namibie a Lesotha, jak je během svých cest jižní Afrikou zachytili pražští botanici prof. RNDr. Jan Suda, Ph.D. a RNDr. Radka Sudová, Ph.D.
Čas 01.08.2016   13:30
11.09.2016   23:00
Přiložený soubor: Příroda jižní Afriky
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

BLATSKÉ MUZEUM V SOBĚSLAVI A VESELÍ N. L.

PŘÍRODA JIŽNÍ AFRIKY

Výstavní sály soběslavského Rožmberského domu budou až do 11. 9. (denně kromě pondělí 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00) patřit nádherným fotografiím krajin, živočichů a především úchvatných rostlin Jihoafrické republiky, Namibie a Lesotha, jak je během svých cest jižní Afrikou zachytili pražští botanici prof. RNDr. Jan Suda, Ph.D. a RNDr. Radka Sudová, Ph.D. Jihoafrická republika se díky nesmírné různorodosti přírody i kultury pyšní přívlastkem „celý svět v jediné zemi“, sousední Namibie nabízí nejvyšší písečné duny a v horském království Lesotho se téměř zastavil čas. Hlavní pozornost autoři věnovali oblasti Kapska, tedy jihozápadnímu cípu Jihoafrické republiky, který představuje skutečný botanický ráj. Nikde na pevnině nenajdeme srovnatelně velké území, které by s Kapskem mohlo soupeřit v celkové diverzitě rostlin a v zastoupení tzv. endemických druhů (tedy takových, které se nevyskytují na žádném dalším místě na světě). Vždyť tam na ploše jen o málo větší než Česká republika roste více než 9 tisíc druhů kvetoucích rostlin, z čehož téměř 2/3 patří mezi endemity. Kapsko sice zaujímá jen asi 0,5 % rozlohy Afriky, vyskytuje se zde však plná pětina všech afrických druhů! Všechny přirozené kapské ekosystémy, mezi něž patří např. extrémně bohatá keřovitá společenstva zvaná fynbos, otevřenější vegetace s množstvím cibulovin nazývaná renosterveld nebo polopouštní oblasti karoo, kde dominují nejrůznější sukulenty, jsou však velice zranitelné a každý pátý kapský druh je dnes přímo ohrožen vyhynutím. Přijměte tedy pozvání do tohoto úchvatného světa. Výstavu komentovaných fotografií doplňují ukázky jihoafrických trvalek, řezaných rostlin a především sukulentů, které pocházejí ze sbírek Josefa Soukupa (Želeč) a Botanické zahrady při VOŠ a Střední zemědělské škole v Táboře. Neobyčejně cenným exponátem je pak exemplář welwitschie podivuhodné, přivezený do Čech zhruba před sto lety a na výstavu zapůjčený ze sbírky Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jde o jednu z nejbizarnějších rostlin na světě, rostoucí už miliony let v poušti Namib a vědecky řazenou k jehličnanům, ačkoli na první pohled připomíná spíš vystavené sukulenty.

Na výstavu, která Vás dozajista nadchne už svými barvami, Vás srdečně zve
                                                RNDr. Daniel Abazid

Publikováno: Pondělí 01.08.2016 13:35