Přírodovědecká fakulta hledá motiv svého nového znaku

V rámci prvního kola výběru nového fakultního znaku bylo zveřejněno 41 návrhů na motiv budoucího fakultního znaku. Postupující do druhého kola určí hodnotící komise, která přihlédne k hlasování akademické obce, které se uskuteční na začátku října 2015.

Celý proces výběru nového fakultního znaku je popsán v dokumentu, který byl předložen vedením fakulty a schváleném Akademickým senátem.

Výběr je dvoukolový. V prvním kole (právě probíhá) se vybírá motiv (idea, myšlenka), nikoli přesná grafická podoba znaku. Návrhy v první kole mohl navrhovat kdokoli, ve druhém kole (poběží zhruba od podzimu 2015 - viz předběžný harmonogram) půjde o konkrétní návrhy zpracované profesionálními grafiky.

Obecné informace o prvním kole

V prvním kole budou hodnotící komisí vybrány 3 motivy fakultního znaku pro postup do druhého kola. Jedním z podkladů, které bude brát komise v potaz, bude hlasování akademické obce, které proběhne na začátku října 2015. Výsledky hlasování nejsou pro komisi závazné. Podrobnosti o hlasování budou zveřejněny v průběhu září 2015.

Motivy budou pro druhé kolo výběru znaku rozpracovány oslovenými grafiky. Předložené grafické návrhy v tomto 1. kole nejsou konečnou podobou návrhu znaku a případný návrh může být pro druhé kolo libovolně upraven při zachování myšlenky motivu.

Obecné informace o znaku a logu

Výsledné logo fakulty se bude sestávat z kulatého znaku a logotypu (tj. nápisu se jménam fakulty a univerzity). Logotyp (včetně fontů, barev, poměrů a umístění), tj. polovina loga je pevně daný univerzitními předpisy (viz obrázek níže).

Pro výběr motivu znaku v 1. kole a posléze samotného znaku v 2. kole jsou mimo jiné důležitá hlediska:

• akceptovatelnost fakultní veřejností
  • sebeidentifikace fakulty se znakem (ideálně celé fakulty, reálně alespoň bez zásadní systémové opozice)
  • grafický soulad s jednotným vizuálním stylem UK, resp. možnost jeho dosažení
  • grafická vazba na podobu znaku UK a ostatních fakult
  • použitelnost znaku, zejména při různých aplikacích a při malé velikosti, případná možnost odvozenin
  • zapamatovatelnost, schopnost identifikace fakulty
  • jedinečnost, nezaměnitelnost
  • idea, myšlenkové pozadí a příběh skrytý za znakem
  • bez skrytých významů

Pro zájemce doporučujeme článek Vlastnosti dobrého loga od Unie grafického designu.

První kolo

V rámci prvního kola dorazilo 41 návrhů na motiv fakultního znaku. Některé návrhy jsou pro účely nalezení motivu znaku velmi podobné až totožné. Tato skutečnost bude při dalším postupu (návrh hlasování, rozhodování hodnotící komise) zohledněna.

Seznam návrhů motivů fakultního znaku.

Publikováno: Čtvrtek 25.06.2015 17:10