Obhajoby doktorských prací v září

Jsou tři!

8.9.: Martin Weiser: Plant body as a behavioural platform - an ecologist's insight (školitel Tomáš Herben, oponenti Ariel Novoplansky, Beersheba a Petr Šmilauer, České Budějovice). Koná se v 9,00 v seminariu katedry botaniky.

11.9.: Martina Hujslová: Diversity and taxonomy of fungi inhabiting extremely acidic and saline soils of natural and anthropogenic origin in the Czech Republic (školitel Alena Kubátová, oponenti Nina Gunde-Cimerman, Ljubljana a Michal Tomšovský, Brno). Koná se v 11,00 v seminariu katedry botaniky.

21.9.: Martin Kopecký: Vegetation changes in Czech lowland forests over the past decades (školitel Radim Hédl, oponenti Martin Diekmann, Bremen a Milan Chytrý, Brno). Koná se v 9,00 v seminariu katedry botaniky.

Všichni jsou velmi vítáni!

Publikováno: Pondělí 31.08.2015 11:15