Kurz terénních metod ekologie rostlin a fytocenologie – program terénního cvičení 21., 22. a 25. – 30. května 2014

Během kurzu řeší studenti projekt zaměřený na ekologii vegetace a ekologie rostlin. Naučí se základní metody fytocenologie a terénní ekologie rostlin. Kurz je otevřen studentům katedry botaniky, ale i všem ostatním, včetně bakalářských studentů.
Čas 21.05.2015   09:00
30.05.2015   11:00
Kontaktní telefon +420221951661
Přiložený soubor: Fytkurz 2015 - informace
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Odborné vedení:

Tomáš Koubek a Jaroslav Vojta + ?.

Účastníci

Studenti Kurzu terénnéch metod a všichni ostatní, kdo mají zájem. Prosím, potvrďte účast na e-mail jarvojta@natur.cuni.cz.

čtvrtek. 21.5 9:00 – 14:00 a pátek 22. 5. 10:00 – 15:00, teoretická část, učebna B12

Úvod – seznámení s fytocenologií, co se zkoumalo dříve a co se zkoumá nyní. Základy numerických metod.

Vegetační snímek – proč se dělá a jak se dělá. Jak správně sbírat fytocenologická data

TurboVeg – praktické cvičení (případně i Access).

Juice – seznámení s programem

Juice – praktické cvičení – základní práce s programem

Terénní část (24.) 25. – 30. 5.

Co?

Bude nás zajímat, jak ovlivňují křoviny bylinné patro na bývalém vojenském cvičišti, zaměříme se také na populační biologii křovin (růží). Využijeme již založených trvalých ploch z minulých let. Naučíme se zpracovávat fytocenologická a populační data.

Kde?

Kurz se bude konat na Mašovické střelnici (NP Podyjí). Spát budeme v Havraníkách.

Ubytování

Základna bude v objektu správy NP v Havraníkách. Je to budova hned u kostela. Zde: 48.8117572N, 16.0082817E. K dispozici postele, kuchyňka, společenská místnost, WC, sprchy.

Dopravu na místo a stravu si účastníci kurzu platí sami. Ubytování je zdarma.

Co s sebou

Terénní oblečení (lépe nějáké staré hadry, o moderní outdoorové vymoženosti v místním křoví nejspíš přijdete), pláštěnku, spacák, přezůvky, malý batoh na celodenní práci v terénu, určovací pomůcky (klíč, lupu aspoň 16x zvětšující). Kdo může, vezměte si také vlastní notebook.

Program cvičení

Neděle 24.5.

20:30 – převoz účastníků ze Znojma (aut. nádr. MHD) do Havraníků. Ve 20:25 přijíždí do Znojma autobus z Prahy (INTERBUS Praha, Odjezd v 17:15 z Praha ÚAN Florenc, pozor, je třeba si zajistit místenku).

Pondělí 25.5.

Seznámení s krajinou, určování druhů. Diskuze témat a metodiky. Základní testování metodiky.

Večer rozdělení do skupin podle úloh a příprava sběru dat.

Úterý 26.5. až Čtvrtek 28.5.

Sběr dat, večer přednášky a zadávání dat.

Pátek 29. 5.

Zpracování dat a večer prezentace výsledků, závěrečný společenský večer.

Sobota 30. 5.

Úklid a odjezd zpět do Prahy.

Za všechny vedoucí Jaroslav Vojta

Publikováno: Středa 29.04.2015 09:15