Exkurze Vegetace střední Evropy 2015

Exkurze má poskytnout terénní zkušenost, která je základem práce (geo)botanika a nutným předpokladem porozumění mnoha zde vyučovaným předmětům (zejména Vegetace střední Evopy). Cílem exkurze bude navštívit a demonstrovat nejvýznačnější společenstva střední Evropy v rozličných krajinných a geografických souvislostech.
Čas 24.06.2015   00:00
02.07.2015   00:00
Kontaktní telefon +420 221 95 1661
Přiložený soubor: Exkurze vegetace 2015
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Rozvolněná mochnová doubrava
Rozvolněná mochnová doubrava, Dětaňský chlum, JV okraj Doupovských hor.
Budeme mít možnost porovnat vegetační stupně v sudetském pohoří s pohořím karpatským. Teplomilnou vegetaci středních Čech s vegetací okolí Krakova, kde se významně uplatňuje tzv. sarmatský element. Porovnáme nížiny našich velkých řek s glaciálními rovinami Polska. Uvidíme i zcela exotické záležitosti (například teplomilnou i mokřadní vegetaci sádrovcového krasu, nebo největší vnitrozemské duny ve střední Evropě). Exkurze jsou plánovány jako přednostně celodenní, tak abychom si krajiny co nejvíce užili.

Exkurze je otevřená i studentům jiných oborů a bakalářským studentům s vážným zájmem o botaniku. Není nutné mít exkurzi zapsanou v SIS. Není to ovšem výlet, ale opravdová výuka, byť poměrně zábavná.

Vedení: Terka Klinerová, Jindra Prach, Pavel Kovář a Jarda Vojta.

Doprava: vlastním autobusem

Nocleh: Zatím není pro všechny lokality zajištěný, přednost dáme ubytování pod střechou. Jistě bude potřeba spacák a karimatka, může se ale stát, že budeme potřebovat i stany. Dáme včas vědět. Většinou bude k dispozici kuchyňka nebo jiné msto na vaření.

Přihlášky co nejdříve na e-mail: jaroslav.vojta@natur.cuni.cz, prosím, přihlaste se i ti, kteří jste již přihlášeni v SIS!! Kapacita je 30 míst. Přednost mají přihlášení v SIS, potom podle pořadí přihášení.

Předběžná cena: jen 2500 Kč! (část nákladů hradí oddělení geobotaniky katedry botaniky)

Co s sebou: vybavení pro pohyb v terénu (za každého počasí od nížinných po vysokohoří, bažiny, sutě...), spacák a karimatku (případnou potřebu stanu ještě upřesníme). Vhodný batoh na celodenní výlety + kletr na ostatní věci do autobusu). Připojištění pro cesty do zahraničí a odpovídající obnos peněz (zejména v příhraničí Polska není problém nakoupit Zloté za Koruny). Klíč k určování rostlin (základem je Kubát et al. [eds.] (2002): Klíč ke květeně České republiky, Academia Praha.), Katalog biotopů (Chytrý a kol. [eds.] (2010): Katalog biotopů České republiky, AOPK, Praha, případně i starší vydání).

Publikováno: Úterý 21.04.2015 11:20