Exkurze na písčiny dolního Polabí

Předposlední z jarních exkurzí pořádaných ČBS a PřF UK bude směřovat na Litoměřicko za vegetací písčin (svaz Corynephorion canescentis). Všichni zájemci z řad studentů, členů Společnosti i široké veřejnosti jsou srdečně zváni.
Čas 19.05.2018
od 08:50 do 19:00
Přiložený soubor: Program_Jarni_exkurze_okoli_Prahy2018.pdf
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Jedny z nejzachovalejších písčin dolního Polabí jsou součástí PP Písčiny u Oleška. Tyto lokality hostí dnes již velmi vzácnou vegetaci otevřených trávníků s paličkovcem šedavým (svaz Corynephorion canescentis). Setkat se zde můžeme s jednoletkami, jako je bělolist nejmenší (Filago minima), kolenec morisonův (Spergula morisonii), nahoprutka písečná (Teesdalia nudicaulis), či s rozrazilem Dilleniovým (Veronica dillenii), či acidofilními druhy oligotrofních trávníků, jako je pavinec horský (Jasione montana). Z význačných druhů písčin zde roste šater latnatý (Gypsophila fastigiata), či smil písečný (Helichrysum arenarium). Do nedávna zde byly také lokality sinokvětu chrpovitého (Jurinea cyanoides), zanikly však vlivem postupující sukcese a nevhodného obhospodařování.

Vedoucí exkurze: Zdeněk Kaplan

Doporučené spojení: Odjezd vlakem Praha hl.n. 8:51 (R 690) s přestupem na osobní vlak Os 6946 v Roudnici n. Labem (příjezd 9:43/odjezd 10:06), příjezd Hrobce v 10:09.

Návrat vlakem ze zastávky Hrdly ve 14:37 nebo 15:37.

Publikováno: Čtvrtek 10.05.2018 10:20