Aktuální informace na Katedře botaniky

Kanál RSS

Pražská muzejní noc na Přírodovědecké fakultě
V rámci již tradiční akce Pražská muzejní noc ožijí v sobotu 10. června pražská muzea, galerie a instituce podobného charakteru. Naše fakulta a její muzea plná fosílií, koster, map i minerálů budou také ponocovat.
Grantové a stipendijní projekty Česko-bavorské vysokoškolské agentury
Dovolujeme si Vás informovat o aktuálních grantových a stipendijních programech a o plánovaném fóru Česko-bavorské vysokoškolské agentury.
Cévnaté posezení po státnicích
At už obhajoby a státnice dopadnou jakkoliv, zveme všechny na postátnicové posezení v refugiu botanické zahrady, které se uskuteční ve čtvrtek 8. 6. od 18 hodin.
Letní geobotanický slunovrat 2017
Vážení, oslava Slunovratu se koná 9. 6. v 7 večer na dvoře Benátské 2 a všude, kde budou světýlka.
Tematické setkání ke studiu vzácných a ohrožených druhů naší květeny 2017
Správa Národního parku České Švýcarsko ve spolupráci s Českou botanickou společností, Botanickým ústavem AV ČR, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Přírodovědeckou fakultou UK vás zve na 7. ročník tematického setkání ke studiu vzácných a ohrožených druhů naší květeny, které se uskuteční ve dnech 11. až 13. září 2017 ve Vysoké Lípě na rozhraní NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce v Hotelu Lípa.
Harmonogram obhajob diplomových prací - jaro 2017
Evolution of Biomes and Biodiversity: A Southern Hemisphere Perspective
I'd like to invite all of you to a talk by prof. Laco Mucina, "Evolution of Biomes and Biodiversity: A Southern Hemisphere Perspective" (see the attachment for an abstract). It is scheduled for Tuesday 6th June, 3 p.m. (usual seminar time), at Krajinovka.
Nový pohled na původ plavuní
Dvěma badatelům, Petru Kraftovi a Zlatku Kvačkovi, z Ústavu geologie a paleontologie naší fakulty se podařilo identifikovat a následně popsat ojedinělý nález, který ukazuje na neočekávané stránky rané historie plavuní. Podle něj si tyto rostliny našly cestu na souš spíše ze slané a ne sladké vody, jak se dříve předpokládalo.
Nové elektronické hodnocení výuky
Konec papírovým anketám? Uvidíme! Spouštíme novou aplikaci na hodnocení předmětů studenty (anketa). Vyzkoušejte ji i Vy na hodnoceni.natur.cuni.cz. Budeme rádi za Vaši zpětnou vazbu. Hodnocení probíhá od 18. 5. do 30. 6.
Lecture given by candidates to the position of Assistant Professor at the Department of Botany #4
Michael Nowak: Genomic explorations into the evolution of plant mating systems and the dynamics of speciation.
Lecture given by candidates to the position of Assistant Professor at the Department of Botany #3
Marc Stift: Experimental approaches to improve our understanding of the evolution of selfing and polyploid genetics.
Lecture given by candidates to the position of Assistant Professor at the Department of Botany #2
Clèment Lafon-Placette: Does sexual selection drive speciation in plants? A perspective from micro- to macroevolution.
Lecture given by candidates to the position of Assistant Professor at the Department of Botany #1
Marek Slovák: Diversification and evolutionary history of the Carpathian biota. Case studies on selected plant and fungal groups.
Veletrh vědy 2017
Akademie věd ČR pořádá letos již potřetí populárně naučnou akci, Veletrh vědy. Čekají na vás novinky ze světa vědy a interaktivní expozice špičkových vědeckých pracovišť, science center, univerzit a dalších institucí, které se zabývají vědou ve všech jejích podobách. Letos jsou pro návštěvníky připraveny novinky v podobě zón vyhrazených pro učitele nebo pro kariéru studentů a absolventů. Přírodovědecká fakulta a Přírodovědci.cz zde nebudou chybět.
Kvalita půdy neustále klesá. Alarmující stav je předmětem odborného semináře, zaměřeného na formulování poznatků využitelných politiky
Na Biologickém centru Akademie věd ČR v Českých Budějovicích se buduje unikátní vědecké zázemí pro výzkum vztahů mezi půdou a vodou - Výzkumná infrastruktura SoWa (z anglického Soil&Water – půda a voda) dalšími členy konsorcia jsou kromě BC AV ČR, Univerzita Karlova, Jihočeská univerzita, Česká geologická služba a nově též Ústav pro hydrodynamiku AV ČR. V pátek 19. května pořádá tato iniciativa odborný seminář, jehož cílem je formulovat vědecké poznatky jako podklad pro politická rozhodnutí.
Seminář k programu H2020: klima, životní prostředí, zemědělství, suroviny
Na semináři se dozvíte předběžné informace o konkrétních tématech, která by měla být v rámci programu Horizont 2020 financována v období 2018-2020 v oblastech (i) klima, životní prostředí, suroviny (Societal Challenge 5) a (ii) zemědělství, lesnictví, mořský a sladkovodní výzkum, bioekonomika (Societal Challenge 2). Semináře proběhne v Mineralogické posluchárně 24.5. od 10 do 12 hod. Akce je otevřená i pro zájemce mimo Přírodovědeckou fakultu.
Paleoekológia nie je len o vymieraní dinosaurov: Pakomáre (Chironomidae) v paleoekológii
Rudolphova labolatoř pro paleoekologii, katedry botaniky Vás zve na přednášku Vladimíra Kubovčíka z Fakulty ekológie a environmentalistiky, Technické univerzity ve Zvolene. Prednáška popularizační formou uvede posluchače do studia paleoekologie, priblíží pakomáry jako indikátory změn prostředí v historickém vývoji jezer a ukáže několik případových studií, ve kterých pakomáři sehráli klíčovou úlohu v interpretaci vývoje prostředí za posledních několik století až tisíciletí. Přednáška se koná 15. května v Krajinově posluchárně (B14) v Benátské 2.
Odešel Honza Suda
Ve čtvrtek 9. března zemřel Honza Suda – světový botanik, vynikající pedagog, náš kolega a kamarád.
Informační den Elixír CZ na UK
Infrastruktura Elixir CZ je již rok v provozu a podniká aktivity nejenom v ČR, ale je i významně zapojena do aktivit evropské infrastruktury Elixír.
Usnesení Akademického senátu PřF UK
Akademický senát PřF UK přijal usnesení ve věci přijetí novely zákona č. 114/1992 sb. Více čtěte po rozkliknutí aktuality.