Aktuální informace na Katedře botaniky

Kanál RSS

Š. Steinová & F. Paulus: Univerzitní botanické zahrady v Praze v letech 1775 – 1945
Další přednáška pořádaná Českou botanickou společností a Katedrou botaniky PřF UK bude věnována historii botanických zahrad Univerzity Karlovy v Praze (resp. Univerzity Karlo-Ferdinandovy).
L. Lisá: MIS3 v krasovém prostředí střední Evropy
M. Kolařík: Naše lesy pod útokem - nové invazivní houbové choroby dřevin
Aprílová přednáška pořádaná ČBS a PřF UK bude na vážné téma. Bude věnována vztahům mezi stromy, hmyzem a houbami, také novým invazním patogenům, které ohrožují naše lesy. Všichni zájemci z řad studentů, členů ČBS i široké veřejnosti jsou zváni.
P. Škaloud: Od sinice až k první kytce - po stopách evoluce primárních producentů
Další z přednášek pořádaných ve spolupráci ČBS a PřF UK bude zaměřena na evoluci autotrofních organismů. Všichni zájemci z řad studentů, členů ČBS i široké veřejnosti jsou zváni!
P. Šamonil: Odraz dynamiky a disturbancí temperátních pralesů v evoluci půd
Stromy se biomechanickým a biochemickým působením aktivně účastní tvorby půd i celé krajiny. Vývoj půd dokáží urychlit, zpomalit nebo i přesměrovat. Skrze půdy tak působí na novou generaci stromů a roztáčejí kolotoč příčin a následků.
T. Vrška: Nástin příčin současné krize lesů a lesnictví a jak ji překonat
Lesní porosty ve východní části České republiky (zatím “jenom” tam) se velkoplošně rozpadají, mění se tvář i funkce krajiny a lesnictví jako obor se propadá do krize. Zamyšlení nad možným řešením přinese další z přednášek pořádaných ČBS a Katedrou botaniky PřF UK. Všechny zájemce o problematiku srdečně zveme!
V. Latzel: Epigenetická paměť v ekologii a evoluci rostlin
První příspěvek z jarního cyklu přednášek ČBS a Katedry botaniky PřF UK představí roli epigenetické paměti v ekologii a evoluci rostlin. Všichni zájemci z řad členů České botanické společnosti, studentů i široké veřejnosti jsou zváni.
Master project on the microevolution of endosperm development
A Master project is available in the Plant Repro Evo lab to work on natural variation in endosperm development.
Benátská 2, experimentální skleník Viničná 5 - výpadek elektrického proudu
V souvislosti se zahájením přípravných prací na stavbě nového Zvěřince - "Chovy odchycených živočichů" bude nutné provést přeložku stávajících napájecích kabelů pro objekt Benátská 2 a objekt experimentálního skleníku pod Viničnou 5.
Diskusní semináře z ekologie obnovy a ekotoxikologie: Prof. Jakub Hruška
Co vlastně víme o chemizaci zemědělské krajiny (a nejsme obětí polopravd výrobců pesticidů)?
Diskusní semináře z ekologie obnovy a ekotoxikologie: Dr. Tomáš Pechar
Distribuce vybraných prvků na ložisku manganové rudy Řečany-odkaliště 3 u Chvaletic - rizika dneška, výtěžek zítřka?
Diskusní semináře z ekologie obnovy a ekotoxikologie: Doc. Petr Bogusch
Jak post-industriální stanoviště zachránila ohrožené druhy včel a vos.
Diskusní semináře z ekologie obnovy a ekotoxikologie: Prof. Karel Prach
Spontánní ekologická obnova vs. rekultivace narušených míst
Diskusní semináře z ekologie obnovy a ekotoxikologie: Prof. Jiří Barek
Quo Vadis environmentální analytická chemie? (výhodné a méně výhodné analytické metody při zkoumání prostředí) Seminárium katedry botaniky (BB), Benátská 2
Exkurze k předmětu Květena střední Evropy
Letošní exkurze se bude konat v termínu 22.-27.7. Naším cílem je Spiš, Slovenský raj a S. Rudohorie (ubytování v obci Danišovce). V případě zájmu si nezapomeňte předmět zapsat.
Výběrové řízení na studijní pobyty v akademickém roce 2019/2020 v rámci programu Erasmus+
L. Čermáková: O Rudolphovi a jeho žácích
Zveme Vás na úvodní přednášku cyklu Rudolphových kvartérních seminářů na téma: Historie palynologického výzkumu na botanickém ústavu Německé univerzity v Praze v meziválečném období.
Řízení ke jmenování profesorem v oboru Botanika Doc. RNDr. Jiřího Neustupy, Ph.D.
Jmenovací řízení bude zahájeno přednáškou "Zelené kokální řasy: evoluce a geometrická morfometrika buněčných tvarů".
Slavnostní otevření laboratoře elektronové mikroskopie
Nová laboratoř elektronové mikroskopie s vysokým rozlišením (HR-TEM) je nyní součástí naší fakulty. V laboratoři byl právě instalován nejnovější mikroskop firmy JEOL JEM-NEOARM 200F s autoemisní katodou a vybavením pro měření v kryogenním módu pro nestabilní vzorky, které by v jiných strojích nevydržely ve svazku elektronů. Slavnostní otevření se koná v posluchárně CH3, v pondělí 14.1.2019 od 16:30 hodin.
Reprezentační ples fakulty se pomalu blíží
V pátek 15. února 2019 můžeme všichni společně oslavit konec zkouškového období a přivítat nový semestr. I tentokrát Vás zveme na hudbu, tanec, zábavu, dobré jídlo i pití a v neposlední řadě i na setkání s kolegy a přáteli, to vše již tradičně v Kongresovém centru Praha. Vstupenky v prodeji v 2. polovině ledna.