Aktuální informace na Katedře botaniky

Kanál RSS

Obhajoba doktorské práce M. Šurinové
J. A. Šturma: Ďábel zahradníkem - ON-LINE přednáška
Přednáška, kterou pořádá ČBS a Katedra botaniky PřF UK, zazní dne 13. 12. 2021 od 17:15. Bude na téma Ďábel zahradníkem — využití invazních a expanzních rostlin a nové divočiny při tvorbě městské krajiny aneb suburbánní botanické historky z periferie Prahy, Brna a Berlína.
T. Figura: Ukradené jídlo je nejlepší. ON-LINE přednáška
Ukradené jídlo je nejlepší aneb ze života mykoheterotrofních rostlin. Přednáška pořádaná ČBS a Katedrou botaniky PřF UK proběhne dne 6. 12. 2021 od 17:15 on-line.
Uvažujete o studiu na katedře botaniky?
Zveme zájemce z řad bakalářského studia na informativní schůzky v Benátské 2.
V. Rybka: Můžeme zachránit ohrožené druhy rostlin?
Můžeme zachránit ohrožené druhy rostlin? Zdánlivě jednoduchá otázka nemá vůbec snadnou odpověď.
Dodatečné výběrové řízení na studijní pobyty v LS akademického roku 2021/2022 v rámci programu Erasmus+
Výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus+, tj. první stupeň – nominace z katedry, proběhne ve středu 15. 9. 2021.
Článek našich botaniků v prestižním časopise Molecular Biology and Evolution
Dá se na velké změny v životním stylu reagovat flexibilně? Možná to někoho překvapí, ale na tuto otázku se můžeme ptát rostlin. Odpověď, zakodovanou v jejich genetické informaci, našel tým vědců vedených Magdalenou Bohutínskou a Filipem Kolářem z katedry botaniky PřF UK a vědci z University of Nottingham. Výzkum právě vychází v zářijovém čísle časopisu Molecular Biology and Evolution. Grafiku k článku, které se dostala na titulní stránku tohoto časopisu, navrhla Doubravka Požárová z katedry botaniky PřF UK.
Obhajoba doktorské práce Magdaleny Bohutínské (Holcové)
Podzimní obhajoby bakalářských prací 2021.
Podzimní obhajoby BP se budou konat 3. září v seminárium katedry botaniky mezi 9-12h.
Genetický pohled na přizpůsobení rostlin toxickým půdám
Dokážou se rostliny adaptovat na nepříznivé podmínky prostředí jako jsou například toxické půdy? Jakou roli hraje zdvojení celého genomu, polyploidizace — nejrozsáhlejší mutace kterou z přírody známe? Výzkum vedený týmem Evoluční genomiky na katedře botaniky PřF UK, publikovaný v prestižním časopise Nature Communications, ukázal schopnost rostlin se zdvojeným genomem, polyploidů, rychle se adaptovat na stresující toxické půdy. Výzkum ale vedl i k prvnímu empiricky doloženému vzniku nových mutací s funkčními důsledky u polyploidů.
Je evoluce předvídatelná? Záleží na měřítku
Dá se předvídat, pomocí kterých genů se organismy vypořádají se změnami prostředí? Jak se geneticky přizpůsobí ke změnám klimatu, znečištění přírody nebo k novým patogenům? Výzkum vědců vedený týmem Evoluční genomiky na katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, publikovaný v prestižním časopise Americké akademie věd (PNAS), ukázal, že to do jisté míry možné je - především při srovnání blízce si příbuzných populací a druhů.
Článek v Science: Globální vegetační změny se zrychlují nejvíce za posledních 18 000 let
Zrychlování změn biodiverzity začalo již před několika tisíciletími a bylo překvapivě větší než přechod od poslední doby ledové. Ukazuje to studie publikovaná v jednom z nejprestižnějších světových odborných časopisů Science, na níž se podíleli i čeští vědci: dr. Ondřej Mottl z University of Bergen a doc. Petr Kuneš z katedry botaniky PřF UK. Gratulujeme!
Harmonogram jarních obhajob bakalářských prací
Letošní jarní obhajoby BP budou probíhat v pátek (28. května) a v pondělí (31. května) v Krajinově posluchárně za podmínek odpovídajících aktuální epidemiologické situaci.
Volba rektora Univerzity Karlovy
Akademický senát Univerzity Karlovy AS UK vyhlásil na svém zasedání 30. 4. 2021 termíny a lhůty pro volbu kandidáta na funkci rektora UK. Více informací naleznete po rozkliknutí této aktuality.
Fakultní webinář o ERC grantech
Na webináři představíme granty Evropské výzkumné rady (European Research Council, ERC). Akce proběhne 25. května 2021 (13:00 až 15:00), online, v angličtině. Zájemce o účast prosíme, aby se předem zaregistrovali.
K. Iberl: Srovnání genetické variability původních a obnovených populací tří lučních druhů na několika lokalitách suchých trávníků - přednáška ON-LINE
Česká botanická společnost a Katedra botaniky PřF UK zvou na přednášku Kateřiny Iberl, tématem bude "Srovnání genetické variability původních a obnovených populací tří lučních druhů na několika lokalitách suchých trávníků". Přednáška proběhne on-line formou videokonference, studenti, členové ČBS i zájemci z řad široké veřejnosti jsou vítáni.
Výběrové řízenína studijní pobyty v akademickém roce 2021/2022 v rámci programu Erasmus+
Podrobnosti viz níže.
PhD pozice na Starting ERC projektu
v našem týmu Ekologické Genomiky otevíráme novou PhD pozici, plně hrazenou na 4 roky právě začínajícím Starting ERC grantem (~1000 € měsíčně netto plat + stipendium).
Výpadek datových a telefonních služeb
V pátek 12.3.2021 od 9:00 do 17:00 proběhne výměna záložního zdroje napájení centrálního datového uzlu fakulty na Albertově 6. V návaznosti na to bude probíhat i úprava elektrických rozvodů v centrální serverovně.
6. DISKUSNÍ PANEL PřF UK: Rok s covid-19
V lednu 2020 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO ) stav globální zdravotní nouze v souvislosti s onemocněním covid-19. O té doby urazil virus dlouhou cestu nejen po Zemi, ale po vědeckém světě. Jak dnes vypadá stav poznání jeho nejrůznějších aspektů a jaké jsou vyhlídky do budoucna? Diskutovat bude řada odborníků z Přírodovědecké fakulty UK. Moderuje prof. Jan Černý.