Ocenění za pomoc v době pandemie

Kolegyně z naší katedry, Mgr. Adéla Přibylová, obdržela medaili k ocenění odborníků ČVUT za mimořádné výkony v době krize

30. listopadu 2021 rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček udělil medaile výzkumníkům a dalším osobnostem, kteří svými inovacemi a osobním či týmovým zapojením přispěli k řešení pandemické situace koronaviru v České republice i v zahraničí. Mezi oceněnými byla i naše kolegyně Mgr. Adéla Přibylová, která se na jaře 2020 spolupodílela na projektu Robots for Motol. Jako dobrovolník spolu se studenty FEL ČVUT na naší katedře automatizovali protokol na izolaci RNA, pod vedením prof. MUDr. Ondřeje Cinka, Ph.D. z Fakultní nemocnice Motol. Automatizace izolace RNA byla úspěšná a protokol byl nasazen v nemocnici Motol na izolaci RNA ze vzorků pacientů určených pro následnou detekci přítomnosti virové RNA SARS-CoV-2 za pomoci qRT-PCR. Naše kolegyně se podílela na optimalizaci a aplikaci izolačního protokolu. Samotný protokol byl vyvinut pod vedením RNDr. Pavla Šáchy, Ph.D. na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB AV ČR) a byl založen na využití magnetických nanokuliček vyvinutých pod vedením prof. Radka Zbořila v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů (RCPTM).

Na této meziuniverzitní a meziústavní spolupráci je vidět, že každý může využít své znalosti a společně můžeme pomoci společnosti v době krize, ač se to netýká přesně našeho vlastního oboru.

Členové týmu:

• prof. MUDr. Ondřej Cinek, Ph.D. (FN Motol)
  • Ing. Petr Čížek (FEL ČVUT)
  • Ing. Jiří Kubík (FEL ČVUT)
  • Mgr. Adéla Přibylová (PřF UK)
  • Ing. Jakub Sláma (FEL ČVUT)
  • Ing. Petr Váňa (FEL ČVUT)

Foto, zdroj: Jiří Ryszawy

Částečně převzato z Aktuality ČVUT.

Publikováno: Pátek 03.12.2021 14:55