Matyáš Fendrych získal ERC Starting grant

Zisk grantové podpory od Evropské výzkumné rady (ERC) je znamením nejvyšší kvality výzkumu. Startovací grant právě získal Matyáš Fendrych z naší katedry. Na Univerzitě Karlově uspěla ještě žádost Ondřeje Pejchy z Matfyzu, podporu získalo celkem šest Čechů. Gratulujeme!

Zatímco při vývoji živočichů hraje zásadní roli migrace buněk, rostliny budují svá těla pomocí pečlivé orientace buněčného dělení a precizní kontroly buněčného růstu. Důvodem je, že rostlinné buňky jsou obklopené pevnou buněčnou stěnou, která odolává hydrostatickému tlaku uvnitř buněk. I přes to, že je kontrola buněčného růstu v epicentru rostlinného individuálního vývoje a reakci na prostředí, zůstávají molekulární dráhy řídící počátek, koordinaci i ukončení buněčného růstu tajemstvím. Je tomu tak i s rostlinným hormonem auxinem; přestože je centrálním regulátorem buněčného růstu, není molekulární  mechanismus jeho působení na růst známý. Cílem projektu s akronymem CELLONGATE je rozplést tuto molekulární síť a pochopit jak rostliny rostou na molekulární a buněčné úrovni. „Naším modelovým systémem je kořen huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana), kde budeme kombinovat hledání genů a proteinů se speciální mikroskopií, která nám umožní vidět fyziologické procesy ve vysokém časovém a prostorovém rozlišení,“ popisuje Matyáš Fendrych. “Detailní poznání mechanismů rostlinného růstu otevírá dveře k pochopení jedné z podstat rostlinného způsobu života,” vysvětluje doktor Fendrych.

Matyáš Fendrych, Ph.D. vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK a doktorskou práci vypracoval na Ústavu experimentální botaniky AV. Do Česka se  vrátil do Česka po několikaletém působení v evropských výzkumných institutech a buduje si výzkumný tým na katedře experimentální biologie rostlin na  Přírodovědecké fakultě UK. “ERC StG mi umožní postavit tým a přilákat špičkové nejen zahraniční studenty a výzkumníky,” doufá doktor Fendrych. Zisk ERC grantu předcházel i zisk podpory PRIMUS, kterou vyhlašuje Univerzita Karlova pro nadějné mladé vědecké pracovníky s cílem zvýšit dynamiku vědecké práce včetně mobility pracovníků.

Tisková zpráva European Research Council

Převzato z hlavních stránek fakulty.

Publikováno: Pondělí 30.07.2018 17:05