Mgr. Katarína Harnádková

Ph.D. student

Laboratoř 3D zobrazovacích a analytických metod
Katedra antropologie a genetiky člověka
Viničná 7, 128 00 Praha 2

Školitel: prof. RNDr. Jana Velemínská, Ph.D.

Email: harnadkk@natur.cuni.cz

Disertační práce:

Sledování vztahu mezi kraniofaciální asymetrií a preferencí ruky metodami 3D a 4D morfometrie.

Vědecko-výzkumné zaměření:

Biomedicínská antropologie: Výzkum kraniofaciálních asymetrií lebky i měkkých tkání obličeje u dospělých jedinců a dětí. Sledování vztahu preference ruky a kraniofaciálních asymetrií.

Virtuální antropologie: Vytváření, úprava a zpracování 3D modelů lebek i obličejů získaných z počítačové tomografie a z 3D obličejových skenerů. Využívaní metod geometrické morfometrie.

Výzkumné projekty a granty:

Hlavní řešitel:
GAUK 372221 Kraniofaciální asymetrie a projevy mozkové laterality: geometricko-morfometrická studie (2021-2023)

Spoluřešitel:
GAUK 266522 Longitudinální hodnocení obličeje pacientů s orofaciálními rozštěpy. návrh prediktoru s vyuitím 3D virtuálních metod. Hlavní řešitel: Mgr. Lenka Kožejová Jaklová (2022–2024)

Publikace:

Harnádková, K., Kočandrlová, K., Kožejová Jaklová, L., Dupej, J., & Velemínská, J. (2023). The effect of sex and age on facial shape directional asymmetry in adults: A 3D landmarks-based method study. PLOS One, 18(8), e0288702.