Mgr. Stanislava Eisová

Antropologické oddělení
Přírodovědecké muzeum, Národní muzeum
Cirkusová 1740, 193 00 Praha 20

Školitel: RNDr. Petr Velemínský, Ph.D.

Email: stanislava_eisova@nm.cz

Disertační práce:

Kraniální morfologie a variabilita kraniovaskulárního systému

Vědecko-výzkumné zaměření:

Výzkum variability vaskulárních znaků na lebce u minulých i současných populací:

Intrapopulační rozdíly v morfologii kraniovaskulárních znaků
Vliv lebečních patologií na výskyt, distribuci a morfologii kraniovaskulárních znaků na lebce
Studium evolučních změn v morfologii intrakraniálních a kraniovaskulárních znaků

Více informací je možné najít na blogu Dr. Brunera (Paleoneurology) a na blogu jeho studentů (The Skull Box).

Výzkumné projekty a granty:

Hlavní řešitel:
GAUK 288120/2020: Vliv předčasného srůstu lebečních švů a dědičnosti na variabilitu kraniovaskulárního systému (2020–2022).

Publikační činnost:

Rangel de Lázaro, G., Eisová, S., Píšová, H., & Bruner, E. (2018). The Endocranial Vascular System: Tracing Vessels. In E. Bruner, N. Ogihara N. & H. Tanabe (Eds.), Digital Endocasts. Replacement of Neanderthals by Modern Humans Series. Springer, Tokyo.

Eisová, S., Rangel de Lázaro, G., Píšová, H., Pereira-Pedro, S., & Bruner E. (2016). Parietal Bone Thickness and Vascular Diameters in Adult Modern Humans: A Survey on Cranial Remains. The Anatomical Record, 299, 888–896.

Friedl, L., Eisová, S., & Holliday, T.W. (2016). Re-evaluation of Pleistocene and Holocene long bone robusticity trends with regards to age-at death estimates and size standardization procedures. Journal of Human Evolution, 97, 109–122.