E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Rozklad chitinu v půdě vysvětlen asociací baktérií a roztočů

Chitin, druhý nejhojnější polymer v přírodě může tvořit až 60% hmotnosti buněčných stěn půdních hub, kterých nacházíme i 180 g suché hmotnosti na m2 . Připočítáme-li i chitin v integumentu členovců, dostaneme poměrně vysokou hodnotu obsahu dusíku v půdě. Ovšem mezi organismy, pouze některé baktérie a houby jsou schopny produkovat chitinolytické trávicí enzymy. Tedy, mohou využívat chitin jako zdroj dusíku. Přesto existuje i mnoho mykofágních - houbožravých - živočichů.

Kromě kloboukatých hub v půdě žijí vláknité druhy, např. rodů Penicillium, Verticillium, Fusarium či Alternaria schopné nejen rozkladu rostlinného opadu, ale i napadení rajčat, bramborů, ale také siláže.  A tyto houby mnoho druhů živočichů konzumuje velmi ochotně. Dlouho se předpokládala vlastní produkce živočišných chitinolytických enzymů. Práce laboratoře půdní biologie, jejích členů a spolupracovníků včetně diplomantů přinesla výsledek:

Chitinolytické enzymy pro konzumaci vláknitých hub v půdě modelovou skupinou mykofágních  roztočů produkuji s nimi asociované baktérie.  Najdeme je v blízkosti trávicí trubice roztočů, kde tvoří mimostřevní tělesa.  Prozatím bylo z roztočů na laboratorní houbové stravě i z přírody izolováno a identifikováno cca 10 druhů prokazatelně chitinolytických baktérií. Jejich přímou chitinolytickou aktivitu v těle roztočů i zvyšené ukládání dusíkového metabolitu - guaninu - dokázaly specifické testy. Skutečný mykofág, tedy houbožravý živočich, konzumuje houbu celou, jak obsah buněk, tak buněčnou stěnu, k čemuž musí mít chitinolytické enzymy. A v případě roztočů tyto získá asociací s chitinolytickými baktériemi ve svém těle. Jeden ze způsobů uvolňování dusíku do půdy, a to  mykofágními živočichy, byl tedy objasněn.

 

spory v žaludku

 

Smrž, J., Čatská, V., 2010. Mycophagous mites and their internal associated bacteria cooperate to digest chitin in soil. Symbiosis 52, 33-40.

 

Publikováno: Pátek 08.07.2011 10:15

Akce dokumentů