E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Profesor A.F.G. Dixon převzal čestný doktorát UK

Profesor Anthony Frederick George Dixon (School of Biological Sciences, University of East Anglia) dne 20. 11. 2013 obdržel ve Velké aule historické budovy Karolina čestnou vědeckou hodnost doktor honoris causa environmentálních věd. Titul mu byl udělen za jeho mimořádné celoživotní dílo v oblasti populační a obecné ekologie a za významný přínos k rozvoji bádání na Univerzitě Karlově.

 

Ve středu 20.11. 2013 obdržel před zcela zaplněnou Velkou aulou Karolina čestný doktorát prof. F.A.G. Dixon. Profesor Dixon je významným badatelem na poli populační a obecné ekologie , který úzce spolupracoval a stále spolupracuje s řadou našich předních odborníků, zejména Prof Kindlmannem, ale i s Prof Jarošíkem, Prof Pyškem a dalšími. Také velmi pomohl rozjezdu některých mezinárodních časopisů vydávaných u nás, mimo jiné i European Journal of Enviornmental Sciences vydávaný Ústavem pro životní prostředí PřF UK.

 

dixon

 

 

Prof. Anthony Frederick George Dixon je mezinárodně vysoce uznávaným ekologem, autorem čtyř a editorem dalších šesti knih publikovaných v nejprestižnějších světových nakladatelstvích (mimo jiné Cambridge University Press, Springer, Chapman & Hall, či Edward Arnold). Je také stálým členem několika vědeckých rad konferencí. Dle Web of Science publikoval 278 vědeckých článků v prominentních recenzovaných časopisech, jež byly dle WoS citovány celkem 6517krát. Je snad nejlepším světovým odborníkem v oboru ekologie hmyzích škůdců (především mšic) a jejich predátorů. Ve své vědecké práci se zabývá především vývojem životních strategií těchto skupin organismů a modely jejich populační dynamiky, ale i mnoha dalšími aspekty jejich biologie. Již jedna z jeho prvních studií o strategiích hledání kořisti u slunéček byla citována téměř 300krát.

Světoznámé jsou teorie prof. Anthony Frederick George Dixona o účinnosti predátorů při regulaci jejich kořisti (tzv. GTR = generation time ratio theory), či o „termálním okénku“ (thermal window), jež byly obě vypracovány a opublikovány ve spolupráci s českými kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, prof. Kindlmannem, prof. Jarošíkem a prof. Pyškem. Tyto teorie získaly v průběhu let mezinárodní uznání a především GTR teorie zásadně změnila naše nazírání na vztahy mezi hmyzími škůdci a jejich přirozenými nepřáteli.

 

Životospis prof. Dixona

 

.

Publikováno: Pátek 22.11.2013 00:00

Akce dokumentů