Na Slupi 16

Budova studijního oddělení a botanické zahrady.

Studijní oddělení Přírodovědecké fakulty

Na Slupi 16, č.p. 433/II (mapa)

Stavba ve folklorizujícím stylu z  l. 1897-98. Pravděpodobně byla využívána jako vrátnice botanické zahrady. Roku 1991 byly zrušeny byty v suterénu a přízemí. Dnes slouží první a druhé (podkrovní) patro studijnímu oddělení Přírodovědecké fakulty jako kancelářské prostory. V přízemí se nacházejí kanceláře botanické zahrady.

Na Slupi 16, přístup k budově Přístup k budově Na Slupi 16
Na Slupi 16 Budova Na Slupi 16

Botanická zahrada

Web botanické zahrady

V 18. stol. zde byla zahrada, kterou vlastnil řád milosrdných bratří, od roku 1845 Česká společnost pro zvelebování zahradnictví. Pro potřebu Karlovo-Ferdinandovy univerzity byla zahrada zakoupena a v roce 1898 otevřena.  Zároveň se sem přestěhovala původní botanická zahrada české a německé univerzity ze Smíchova.

Na Slupi 16, vchod do budovy Botanická zahrada Univerzity Karlovy
foto: Petr Jan Juračka

Prvním ředitelem české části botanické zahrady a katedry botaniky se stal prof. Ladislav Čelakovský (1834-1913). Zabýval se morfologií rostlin a vytvořil první vědecký soupis květeny Českých zemí. V roce 1904 byla v zahradě založena sbírka „Středoevropské květeny“. expozice hajní květeny, léčivých rostlin a skalka z hlubočepského vápence tzv. Karlštejn.

Zahradnické domky a skleníky byly poškozeny při bombardování Prahy v r. 1945 a kompletní obnovy se dočkaly až v l. 1996-97. V padesátých letech přibylo velké alpinum na svahu pod budovou katedry zoologie ve Viničné ulici. Můžeme zde vidět nejstarší cykasovník v České republice, sbírku kaktusů a sukulentů a 130 let starou bonsaj Ginkgo biloba cultivar Pragense. Ceněná a vyhledávaná je leknínovitá rostlina viktorie Cruzova (Victoria cruziana). Ve zdejší zahradě se vysévá každoročně od r. 1938 jako jednoletá rostlina.

text připravila Mgr. Veronika Dědičová