E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuality


18. ročník programu L´OREAL - UNESCO Pro ženy ve vědě byl zahájen

Máte titul Ph.D. z oblasti fyzikálních věd, formálních věd, technických věd a technologií, věd o živé přírodě či chemických věd? Pokud vám zároveň není více než čtyřicet let, máte šanci se svým výzkumným projektem vyhrát 18. ročník prestižního talentového programu L‘Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě. Program se v České republice zaměřuje na posilování postavení žen v mnoha vědních oborech. Letos bude mezi tři mladé vědkyně rozdělena finanční odměna ve výši 600 000 Kč. Uzávěrka přihlášek výzkumných projektu je 31. prosince 2023.

Publikováno 11.10.2023

Literatura na čerstvém vzduchu

Srdečně zveme všechny nadšené čtenáře a posluchače na třetí ročník Literatury na čerstvém vzduchu. Do amfiteátru na Albertovských svazích tentokrát zavítají v pondělí 9. října od 17hod. spisovatelka, stipendistka PLD a autorka legendárního Hrdého Budžese Irena Dousková, v úterý 10. října od 17hod. lyrik, prozaik, překladatel, stipendista PLD a básník města Prahy pro rok 2023 Petr Berkovec. Vstup je volný.

Publikováno 5.10.2023

Výstava Amazonka, 23 let od objevu pramenů českými expedicemi

Datum konání 12.10.2023 - 31.10.2023

Srdečně vás zveme na venkovní výstavu "Amazonka, 23 let od objevu pramenů českými expedicemi", která bude k vidění od 12. do 31. října 2023 na piazettě u Janáčkova divadla v Brně. Výstavu slavnostně zahájí a komentovanou prohlídkou provede její kurátor a autor hydrolog a geograf prof. RNDr. Bohumír Janský, a to v pondělí 16. října 2023 v 17hod.

Publikováno 3.10.2023

Prestižní stipendium Azrieli International postdoctoral fellowship

Právě končíte Ph.D. studium a nebo od získání Vašeho diplomu ještě neuplynuly tři roky? Tak pak si nenechte ujít prestižní Azrieli International postdoctoral fellowship. Toto stipendium vám umožní zapojit se po dobu dvou let do výzkumu na jedné z osmi špičkových akademických institucí v Izraeli. Zahájení stipendijního pobytu je v říjnu 2024, uzávěrka přihlášek 15. listopadu 2023.

Publikováno 26.9.2023

Noc vědců 2023 již brzy!

Datum konání 6.10.2023

Další ročník oblíbené Noci vědců se blíží. Ta se letos koná v pátek 6. října od 17:00 do 23:00 a jejím tématem je Tajemství. I tentokrát se této významné celoevropské akce účastní i všechny fakulty Univerzity Karlovy. V budovách Albertov 6 a Hlavova 8 budou probíhat přednášky, workshopy, prohlídky jednotlivých budov a další pestrý program pro všechny věkové kategorie. Vstup je zdarma.

Publikováno 25.9.2023

Výstava Cesta české vědy - doprovodné akce

Výstava Cesty české vědy bude do 27. listopadu k vidění v Regionálním muzeu v Mikulově. Vypráví příběh z dějin geografie, botaniky, geologie, astronomie, genetiky či naturfilosofie, zasazené do míst, kde se odehrávaly. V rámci doprovodného programu můžete zhlédnout komentovanou prohlídku kurátorky výstavy Ing. Michaely Nohejlové Zemková, Ph.D. z katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK či si poslechnout přednášku Mgr. Lenky Ovčáčkové, Ph.D z katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK, a to 27. a 29.9. na zámku Mikulov.

Publikováno 22.9.2023

Podivuhodný ptačí chromozom

U mnohobuněčných organismů obsahují všechny buňky jedince obvykle stejnou genetickou informaci. Diferenciace buněk je pak řízena regulací genové exprese, tzn. zapínáním a vypínáním různých genů v různých buňkách. Existují však výjimky, kdy namísto umlčení jsou určité sekvence z genomu trvale odstraněny. Zajímavý příklad takové programované DNA eliminace byl popsán u ptačího řádu pěvců, kde dochází k eliminaci celého chromozomu ze somatických buněk a chromozom je zachován pouze v zárodečných buňkách. V článku, který byl publikován v prestižním časopise Nature Communications, tým Radky Reifové na katedře zoologie, se Stephenem Schlebuschem coby prvním autorem, společně s dalšími vědci popsali sekvenci tohoto chromozomu u dvou blízce příbuzných druhů pěvců a poskytli tak jeden z prvních pohledů na význam a evoluční dynamiku tohoto podivného chromozomu.

Publikováno 7.8.2023

Auxin v cytoplazmě! Kořenové buňky, zatočte!

Zcela nečekanou roli AFB1 receptoru v cytoplazmě a nový mechanismus signalizace v tzv. rychlé auxinové dráze, to je jeden z nejnovějších objevů vědeckého týmu pod vedením Mgr. Matyáše Fendrycha, Ph.D. z katedry experimentální biologie rostlin. Výsledky jejich výzkumu byly v červenci letošního roku publikovány hned ve dvou prestižních odborných časopisech, Molecular Plant a eLife. Podrobnosti přináší stejnojmenný článek magazínu Forum.

Publikováno 1.8.2023

Helmintologové mapují výskyt cerkáriové dermatitidy

Cerkáriová dermatitida je kožní alergické onemocnění vyvolané průnikem larev ptačích schistosom do kůže člověka. V letních měsících narušuje koupací sezónu na řadě míst Česka. Členové helmintologické laboratoře pomáhají s mapováním jejího výskytu, určováním jejích původců a managementem postižených lokalit.

Publikováno 24.7.2023

Pozvánka na výstavu Niche construction

Niche construction je biologický proces, při kterém organismus mění své vlastní prostředí nebo prostředí jiných druhů. Teorie Niche construction je v současné chvíli jedním z ohnisek zájmu evoluční ekologie. Stejnojmenná výstava, kterou můžete zhlédnout v NOD od 25. 7. do 14. 9. 2023, se soustředí na mezioborový dialog mezi uměním a biologií a řeší fenomény, které jsou v biologii sice dobře zmapované, v umění však dosud často nepovšimnuté. Na výstavě jsou zastoupena díla českých a zahraničních umělců, jejími kurátory jsou umělec Adam Vačkář a biolog Jindřich Brejcha z naší fakulty. Vernisáž výstavy se koná 25. 7. od 18.00 v NOD.

Publikováno 19.7.2023

Akce dokumentů