Přírodovědci.cz na festivalu Rock for People v Hradci Králové

Chystáte se vyrazit na festival Rock for People v Hradci Králové? Nebo stále váháte? Pak pro Vás máme o důvod víc, proč se na královehradecké letiště letos přijet podívat. Jedním z bodů doprovodného programu bude totiž i stan Přírodovědců.cz z naší fakulty i spřátelených mediků.
Čas 03.07.2014   11:00
05.07.2014   21:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

.

Na Rock for People v královehradeckém Festivalparku vás čeká Science for People – tedy profesionálové z Univerzity Karlovy v Praze, kteří si připravili opravdu velké věci.

Najdete nás ve stanu číslo 11 (viz mapa festivalu). Otevřeno máme 3.–5. července 2014, každý den od 11:00 do 21:00 hodin.

A co všechno návštěvníky festivalu v přírodovědeckém stanu čeká?

Syčící švábi a svítící štíři

V aktivitami nabušeném stanu můžete vrhnout svou energii do spousty experimentů, které připravila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Můžete třeba zjistit, kolik energie v sobě skrývá obyčejný gumový medvídek. Zároveň se připravte na pořádně výbušnou atmosféru – naučíme vás, jak se zapálit, ale přitom se nespálit.

Chemie ovšem nejsou jen výbuchy. U Molekulárního baru vám ukážeme, že pokusy se dají dělat také s jídlem a pitím. Vyzkoušejte koktejly a další speciality v neobvyklých kombinacích tvarů, barev, chutí i vůní.

V našem stanu se nebude dít nic nezákonného. Přesto je dobré naučit se pár triků s daktyloskopickými technikami a dozvědět se, jak se zajišťují stopy na místě činu, že? Chcete znát tajemství jedinečnosti své vlastní DNA? Naši vědci vám ho prozradí!

.

Že vám osahávání členovců moc nevoní? Nevadí, u Přírodovědců najdete také experimenty, které jsou vyloženě vyvoněné. Co takhle si vyrobit vlastní parfém z rostlinných surovin?

Nejkrásnější pohled na svět je skrze optiku mikroskopu. A i zdánlivě obyčejné věci vypadají úžasně, když se pořádně zvětší. Přijďte se přesvědčit do expozice, kde prozkoumáte nejrůznější věci z přírody i z domácnosti – od hmyzu a minerálů až po hlavu harddisku nebo displej svého mobilu.

Máte telefon s GPS a baví vás geocaching? Pak pro vás máme MultiCache přímo v areálu festivalu. Ať už jste zkušený kačer, nebo se jen chcete o této zábavě dozvědět víc a zkusit něco nového, určitě se u nás zastavte!

Letos poprvé, o to však odvážněji, se do Rock for People zapojí 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Univerzitní medici a doktoři přivezou na „Rokáč“ interaktivní workshopy i medicínské modely, které představí lékařská témata značně neotřelým způsobem.

Vyzkoušíte si třeba obratnost svých rukou a na speciálních modelech budete odhalovat počáteční fáze rakoviny prsu. Model erektivní dysfunkce, bez něhož se neobejde žádná sexuologická ordinace, zas vysvětlí všem zájemcům, co se děje, když… se nic neděje.

Na figuríně se pak naučíte, jak správně provádět masáž srdce a jak používat defibrilátor. Takže jednou možná někomu zachráníte život díky tomu, že jste se byli na Rock for People podívat ve „vědeckém“ stanu.

Publikováno: Středa 02.07.2014 12:25